Subarray selection in octave arrays
Oktav dizinlerde alt dizin seçimi
  1. Tez No: 720461
  2. Yazar: ALİ RIZA KADEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA ÇİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Oktav dizinin sensör yerleşimi birden çok sayıda oktavı içeren bir frekans aralığına göre yapılmıştır. En yüksek oktav bandı için dizinin merkezinde bulunan düzgün doğrusal dizin kullanılmaktadır. En yüksek frekans bandı için doğrusal dizin dışında kalan elemanları ile aralıklı bir sensor yerleşimi kullanımı yüksek dizin kazancı ve daha iyi tespit performansı gibi çeşitli avantajlar sunabilir. Düzgün olmayan bir doğrusal dizin kullanımında daha geniş bir açıklığa erişilmesine karşılık elemanlar arası uzaklıkta Nyquist limiti ihmal edildiği için ışıma deseninde yüksek yan lob seviyeleri elde edilebilmektedir. Daha büyük açıklığa ve dizin kazancına sahip olan, aynı zamanda aralıklı yerleşimin olumsuz yönlerinden etkilenmeyen bir eniyi dizin seçimi hedeflenmektedir. Seçilen dizinin performansı kullanılan yön kestirim yöntemine göre değişir. Bu tezde öncelikle hem geleneksel hem de ortak dizin yön bulma yöntemleri incelenmektedir. Daha sonra alt dizin seçimi problemi için çeşitli eniyileme problemleri belirtilmektedir. Bu problemler yan lob seviyesi, Cramer-Rao sınırı, aralık hataları yöntemi ve yedeklilik gibi parametreleri kullanmaktadır. Yan lob bastırımı probleminde yüksek yan lobların bastırımı, Cramer-Rao ve aralık hataları yöntemi problemlerinde daha düşük yön kestirimi hatası, yan lob kısıdına sahip Cramer-Rao probleminde dizinde çıkan yan loblardan kurtulmak ve düşük yön kestirim hatası, yedeklilik problemlerinde ise en küçük yedekli dizin ve sağlam en küçük yedekli dizini elde etmek hedeflenmektedir. Önerilen dizin yerleşimi ve mevcut çözümün performansları çok sayıda bilgisayar simülasyonu kullanılarak karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Sensor layout of the octave array is designed to process a frequency range of several octaves. Array aperture of the highest octave band is limited to uniform line array (ULA) segment at the center. Forming a sparse array layout for the highest frequency band by using some of the remaining elements apart from ULA could bring some advantages such as higher array gain and better detection performance. Using a sparse array has a drawback of violating the spatial Nyquist limit, which may cause high sidelobes to appear in the beampattern. It is aimed to select an optimum layout with larger aperture length and higher gain without being affected by disadvantages of using sparse arrays. Performance of the selected layout depends on the used direction of arrival estimation (DOA) method. In this thesis, both conventional and coarray based DOA methods are reviewed firstly. Then, several optimization problems are stated for selecting a subarray layout. These problems use some array parameters such as peak-to-sidelobe level (PSL), Cramer-Rao bound, method of interval errors (MIE) and redundancy. Minimization of PSL is used to reduce the high sidelobe levels. To minimize DOA estimation error, CRB and MIE are used as cost functions. PSL constraint is added to minimization of CRB problem to prevent grating lobes in the array beampattern. Minimum redundancy array and robust minimum redundancy array are obtained by using redundancy and fragility in the optimization problems. Performances of proposed array layouts are compared with the existing solution using extensive computer simulations.