Erkek maraton koşucularında ve tempolu yürüyüş yapan sporcularda egzersiz stres testi ve serum α-CGRP'nin kardiyovasküler stres ve oksidatif stres belirteçleri ile ilişkisi
The relationship of exercise stress test and serum α-CGRP with cardiovascular stress and oxidative stress markers in male marathon runners and regular moderate-i̇ntensi̇ty exercisers
  1. Tez No: 720462
  2. Yazar: ŞEYDA NUR DAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENİZ DEMİRYÜREK, DOÇ. DR. HAKİM ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Fiziksel egzersiz, kardiyorespiratuar zindeliği destekleyen, kardiyovasküler risk faktörlerini olumlu yönde etkileyen yaşam tarzı değişikliğidir. Ağır dayanıklılık egzersizlerinin ise olumlu sağlık etkilerine dair kanıtlar olmasına rağmen, kardiyopulmoner sisteme uygulanan baskı son derece yüksektir. α-CGRP çeşitli kardiyovasküler hastalıklarda kapsamlı bir şekilde incelenmiş ve koruyucu bir etkisinin olduğu desteklenmiştir. Bu çalışmada maraton koşusu gibi ağır dayanıklılık egzersizi yapan bireylerde gelişen biyokimyasal stres belirteçlerinin αCGRP ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya tam mesafeli (42km) mastır maraton koşucuları (n=18), düzenli orta şiddette egzersiz yapan sporcular (n=22) ve düzenli egzersiz yapmayan sedanter (n=19) bireyler dahil edilmiştir. Tüm gönüllülere egzersiz stres testi uygulanıp test öncesi, sonrası ve 2 saat sonrası kan örnekleri alınmıştır. Alınan kan örneklerinde kardiyovasküler risk, kas hasarı, oksidatif stres biyobelirteçleri ile α-CGRP düzeylerine bakılmıştır. Bulgulara göre egzersiz stres testi sonrası tüm gruplarda akut düzeyde α-CGRP ve bazı oksidatif stres parametrelerinin istatistiksel olarak anlamlı düzeyde arttığı görülmüştür. Maraton koşucularında diğer gruplara kıyasla egzersiz stres testi sonrası PC anlamlı düzeyde yüksek bulundu. Dinamik Tiyol Disülfit parametreleri maraton grubunda diğer gruplara kıyasla tiyoller lehine anlamlı olarak yüksek bulundu. Kas hasarı parametreleri MM grubunda diğer gruplara kıyasla daha düşük bulundu. Sonuç olarak maraton koşucularında her ne kadar kardiyopulmoner sisteme baskı uygulansa da gelişen kardiyovasküler adaptasyonlar, α-CGRP ve antioksidan tiyol gruplarının artması sonucu, oluşan biyokimyasal risk parametreleri ve oksidatif stresi dengeleyerek kardiyovasküler sistem patofizyolojisinde egzersizin faydaları daha önemli bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
Physical exercise is considered the mainstream of lifestyle change that support cardiorespiratory fitness and positively affect various cardiovascular risk factors. Although there is evidence that vigorous endurance exercise provides beneficial health effects, the stress placed on the cardiopulmonary system is extremely high. α-CGRP has been extensively studied in various cardiovascular diseases and has been supported to have a protective effect. In this study, it was aimed to examine the relationship between α-CGRP and biochemical stress markers developed in individuals who do heavy endurance exercises such as marathon running. Full-distance master marathon runners (n=18), regular moderate-intensity exercisers (n=22), and sedentary individuals (n=19) who did not do any sports were included in the study. Exercise stress test was applied to all volunteers and blood samples were taken. In blood samples, cardiovascular risk, muscle damage, oxidative stress biomarkers and α-CGRP levels were examined. As a result, after the exercise stress test, it was observed that acute αCGRP level and some oxidative stress parameters increased significantly in all groups. Compared to the other groups, Proteincarbonile was significantly higher after the exercise stress test in marathon runners. Dynamic thiol disulfide parameters were found to be significantly higher in the marathon group compared to the other groups in favor of thiols. Muscle damage parameters were found to be lower in the MM group compared to the other groups. As a result, although the cardiopulmonary system is under pressure in marathon runners, the benefits of exercise play more important role in the pathophysiology of the cardiovascular system by balancing biochemical risk parameters and oxidative stress that occur as a result of developing cardiovascular adaptations, increased α-CGRP and antioxidant thiol groups.