Trakya İlkeren üzüm çeşidinde yaz budaması ve mikro element uygulamalarının sürgün gelişimi, salkım özellikleri ve göz verimliliği üzerine etkisi
The effect of summer pruning and micro element applications on shoot development, cluster characteristics and bud fruitfullness in Trakya İlkeren grape variety
- Tez No: 720471
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma 2020 yılı vejetasyon periyodunda Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kampüs Araştırma ve Uygulama Bağı'ndaki 14 yaşında 5 C anacı üzerine aşılı Trakya İlkeren (Vitis vinifera L.) üzüm çeşidinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, farklı yaz budaması uygulamaları (boş sürgün çıkarma, yaprak alma, uç ve tepe alma) ve dört farklı dönemde (somak dönemi, çiçeklenme öncesi, çiçeklenme sonrası ve ben düşme) yapraktan uygulanan mikro elementlerin Trakya İlkeren üzüm çeşidinde sürgün gelişimi, göz verimliliği ve salkım özellikleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Trakya İlkeren üzüm çeşidinde gözlerde uyanma Nisan ayının ikinci haftasında, çiçeklenme ise Haziran ayının ilk haftasında başlamıştır. Ben düşme Temmuz ayının üçüncü haftası başlamış olup, olgunlaşma Ağustos ayının sonunda tamamlanmıştır. Mikro element uygulaması asma verimini ( 4516 g), tane ağırlığını (4.37 g), salkım ağırlığını (382.12 g), tane eni-boyunu (mm), salkım eni-uzunluğu (cm), tane hacmi (cm3) ve tane sertliğini (N) artırmıştır. Olgunluk indisi en yüksek (23.41) kontrol grubunda tespit edilmiştir. En yoğun L* renk değeri (31.45) yaz budaması+mikro element uygulamasında belirlenirken, b* renk değeri (-5.65) ise en yoğun yaz budaması uygulamasından saptanmıştır. Mikro element uygulaması ile yaprak alanı (211.16 cm2), yaprak klorofil içeriği (32.75 SPAD), sürgün çapı (11.13 mm), sürgün uzunluğu (194.71 cm) ve boğum arası mesafenin (76.81 cm) arttığı belirlenmiştir. Bazaldan itibaren boğum aralarında periderm gelişimi en yüksek kontrol grubundan (7.46 boğum) elde edilmiştir. Yapılan uygulamaların ertesi yılki göz verimliliği üzerine etkisi en yüksek mikro element uygulamasından (1.86 salkım/sürgün) elde edilmiştir. Uygulamaların suda çözünür kuru madde, pH, titre edilebilir asit ve a* renk değeri üzerine etkileri önemli bulunmamıştır. Bu çalışmada; Trakya İlkeren çeşidinde verim ve kalite artışı için yaz budaması+mikro element uygulaması önerilirken; vejetatif gelişimi iyileştirmek ve ertesi yılki göz verimliliğinde artış sağlamak için mikro element uygulamasının fayda sağlayacağı belirlenmiştir. Trakya İlkeren çeşidinde budamanın tercihen uzun (10 göz) ya da karışık (5-7 göz) olarak yapılmasının yanı sıra Guyot, Yarım Çardak ya da Lenz Mozer terbiye şekillerinin seçilmesinin omca başına verim bakımından uygun olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 14-year-old Trakya İlkeren (Vitis vinifera L.) grape variety grafted on 5 C rootstock grown in Ondokuz Mayıs University Research and Application Vineyard during the vegetation period of 2020. In the research; the effects of different summer pruning (non-bunch shoot removal, leaf removal, shoot tipping and topping) and foliar microelement application on shoot development, cluster characteristics, and bud fruitfullness in Trakya İlkeren grape variety in four different periods (young bunch stage, pre-blooming, post-blooming, and veraison) have been investigated. In Trakya İlkeren grape variety, budburst began in the second week of April, and flowering began in the first week of June. Veraison began in the third week of July and ripening was completed at the end of August. Microelement application increased vine yield (4516 g), berry weight (4.37 g), cluster weight (382.12 g), berry width-length (mm), cluster width-length (cm), berry volume (cm3) and berry firmness (N). The maturity index (23.41) was highest in the control group. While the most intense L* color value was obtained in summer pruning+micro element application, the most intense b* color value was obtained from summer pruning application. It was determined that leaf area (211.16 cm2), leaf chlorophyll content (32.75 SPAD), shoot diameter (11.13 mm), shoot length (194.71 cm) and internode distance (76.81 cm) increased with microelement application. From the basal period, the highest development of periderm between the nodes in the shoot was obtained from the control group (7.46 nodes). The highest effect of the applications on the bud fruitfullness of the following year was obtained from the micro element application (1.86 bunch/shoot). The effects of the treatments on water-soluble solids, pH, titratable acidity and a* color value were not found significant. In this study; While summer pruning + micro element application is recommended for yield and quality increase in Trakya İlkeren cultivar; It has been determined that microelement application will be beneficial to improve vegetative development and increase bud productivity in the following year. In addition to pruning in Trakya İlkeren cultivar, preferably long (10 eyes) or mixed (5-7 eyes), choosing Guyot, Half Pergola or Lenz Mozer traninig systems is thought to be appropriate in terms of yield per vine.