Preeklampsili hastaların plasenta, plasenta yatağı ve kordon dokusunda gen ekspresyon analizi
Gene expression analysis in placenta, placental bed and cord tissue of patients with preeclampsia
- Tez No: 720479
- Danışmanlar: PROF. DR. NEHİR ÖZDEMİR ÖZGENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Moleküler Tıp, Tıbbi Biyoloji, Biology, Molecular Medicine, Medical Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Preeklampsi, gebeliğin 20. haftasından sonra gebelik hipertansiyonuna proteinüri klinik belirtisinin eklenmesi ile seyreden %3-8 oranında maternal-fetal morbidite ve mortaliteye sahip, çeşitli patofizyolojik faktörler sonucu gebelikte sık görülen bir komplikasyondur. Hastalığın patogenezi tam olarak aydınlatılamamış olsa da günümüzde yapılan çalışmalarda üzerine en çok yoğunlaşılan mekanizma anormal plasenta oluşumudur. Anormal plasenta oluşumu sonucunda dolaşıma salınan biyoaktif faktörler sistemik endotelyal disfonksiyona sebep olmaktadır. Preeklampsi gelişiminde risk faktörleri, genetik faktörler, anne ve fetüse ait bazı immünolojik faktörler sorumludur. Bu faktörler ilerleyen aşamalarda maternal kardiyovasküler, renal, serebral ve hepatik bozukluklara yol açmaktadır. Kompleks bir hastalık olan preeklampsinin henüz tam olarak bir tedavisi bulunmamakla birlikte, hastalığın sona ermesinin tek çözümü doğum ve plasentanın anneden uzaklaştırılmasıdır. Bu çalışmada preeklamptik gebelere ait plasenta, plasenta yatağı ve kordon dokularında ifade edilen preeklampsi ile ilişkili genler arasındaki ekspresyon düzeylerinin belirlenmesi ve bu genlerin preeklampsi öngörüsünde biyobelirteç olarak kullanılabilmesi için sonraki çalışmalara bir katkı sağlaması hedeflenmiştir. Bu tez çalışmasının amacı, çalışma grubumuz tarafından yapılan RNA-seq transkriptom analizi sonucunda preeklampside anlamlı diferansiyel ekspresyonu saptanan genler arasından seçilen FIBCD1, FGA, ABCB4, DDX3Y, RPS4Y1 ve TXLNGY genlerinin dokular arasındaki ekspresyon farklılıklarının Real-Time PCR yardımı ile valide edilmesidir. Çalışma kapsamında 3 preeklamptik ve 3 normotansif gebe hastadan alınan plasenta, plasenta yatağı ve kordon dokularından total RNA izolasyonu yapıldı. Preeklampsi ve kontrol gruplarına ait dokular arasındaki ekspresyon seviyeleri Real-Time PCR yardımı ile belirlendi. Çalışmanın sonucunda preeklampsi hastalarına ait plasenta doku örneklerinde ilgilenilen tüm genler için ekspresyon artışı saptanırken kordon ve plasenta yatağı dokularında genlerin ekspresyonlarının azaldığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Preeclampsia is a frequent complication in pregnancy because of various pathophysiological factors, with 3-8% maternal-fetal morbidity and mortality, progressing with the addition of proteinuria clinical signs to gestational hypertension after the 20th week of pregnancy. Although the pathogenesis of the disease has not been fully elucidated, the most focused mechanism in current studies is abnormal placenta formation. Bioactive factors released into the circulation as a result of abnormal placenta formation cause systemic endothelial dysfunction. Risk factors, genetic factors, maternal and fetal immunological factors are responsible for the development of preeclampsia. These factors lead to maternal cardiovascular, renal, cerebral, and hepatic disorders in the later stages. Although there is no complete cure for preeclampsia, which is a complex disease, the only solution to the end of the disease is delivery and removal of the placenta from the mother. In this study, it was aimed to determine the expression levels among the genes associated with preeclampsia expressed in the placenta, placental bed, and cord tissues of preeclamptic pregnant women and to contribute to future studies in order to use these genes as a biomarker in the prediction of preeclampsia. The aim of this thesis study is to validate the expression differences between tissues of FIBCD1, FGA, ABCB4, DDX3Y, RPS4Y1, and TXLNGY genes selected among the genes with significant differential expression in preeclampsia because of RNA-seq transcriptome analysis performed by our study group, with the help of Real-Time PCR. Within the scope of the study, total RNA was isolated from the placenta, placental bed, and cord tissues were taken from 3 preeclamptic and 3 normotensive pregnant patients. Expression levels between tissues of preeclampsia and control groups were determined with the help of Real-Time PCR. As a result of the study, it was determined that the expression of all genes of interest was increased in the placental tissue samples of preeclampsia patients, while the expressions of the genes were decreased in the cord and placental bed tissues.