Riordan Matrislerin Çeşitli Uygulamaları
Various application of Riordan matrices
- Tez No: 720478
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA YEŞİL BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, Riordan grup tanımı yardımıyla bazı özel sayı dizilerinin Riordan gösterimleri bulunmuştur. Bulunan bu Riordan gösterimleri yardımıyla bazı eşitlikler elde edilmiştir. Bu sayı dizilerine Riordan Grubun Temel Teoremi uygulanarak bazı formüllere ulaşılmıştır. Son olarak bu sayı dizileri yardımıyla tanımlanan dizilerin klasik satır toplamı, alterne satır toplamı ve ağırlıklı satır toplamları bulunmuştur
Özet (Çeviri)
In this study, Riordan representations of some special number sequences are acquired using the definition of Riordan group. By these representations, some identities have been obtained. New equations are handled by applying the Fundamental Theorem of the Riordan arrays to these number sequences. Finally, the total row sum, alternating row sum and weighted row sum of the sequences defined with the help of these number sequences were obtained.