Yenilenebilir enerji kaynakları için tesis yeri seçimi optimizasyonu
Facility site selection optimization for renewable energy resources
  1. Tez No: 720501
  2. Yazar: ONUR DERSE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı günden güne artmaktadır ve %100 yenilenebilir enerji kaynaklarına geçişin sağlanarak birçok çevresel probleme çözüm bulunabileceği öngörülmektedir. Bu çalışmada, Türkiye'deki 81 il ele alınarak %100 yenilenebilir enerji kaynaklarına kademeli bir geçiş için optimum yer seçimi problemi ele alınmaktadır. Çalışma, stratejik bir karar düzeyinde ele alınarak uzun dönemli gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmada, yenilenebilir enerji kaynakları olarak biyokütle enerjisi, güneş enerjisi, hidroelektrik enerji, jeotermal enerji ve rüzgâr enerjisi ele alınmaktadır. Çalışmada regARIMA yöntemiyle tahmin edilen elektrik talebi ile entegre edilen ağırlıklı hedef programlama, bulanık ağırlıklı hedef programlama, önceliklendirmeli hedef programlama ve Konik Skalerleştirme Yöntemi modelleri geliştirilmektedir. Geliştirilen bu çok amaçlı programlama modellerinin her birinde, kurulum süresi, yatırım maliyeti, yıllık maliyet, karbon salınımı azaltım miktarı, kullanım süresi ve risk hedeflerinden sapmaların toplamlarının minimizasyonu ele alınmaktadır. Ele alınan tüm çok amaçlı programlama modellerinde GAMS 23.5 yazılım programı kullanılarak kısa sürede optimum çözüme ulaşılmaktadır ve çalışmada birçok gerçek verinin kullanılması çalışmanın doğruluk düzeyini arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The use of renewable energy sources is increasing day by day and it is predicted that many environmental problems can be solved by transitioning to 100% renewable energy sources. In this study, the problem of optimum site selection for a gradual transition to 100% renewable energy sources is handled by considering 81 provinces in Turkey. The study is carried out in a long term by considering a strategic decision level. In this study, biomass energy, solar energy, hydroelectric energy, geothermal energy, and wind energy are taken into account as renewable energy sources. In the study, weighted goal programming, fuzzy weighted goal programming, prioritized goal programming, and Conic Scalarization Method models are developed by integrating with the electricity demand estimated by the regARIMA method. In each of these developed multi-objective programming models, the minimization of the sums of deviations from installation time, investment cost, annual cost, carbon emission reduction amount, usage time, and risk goals is discussed. In all handled multi-objective programming models, the optimum solution is reached in a short time by using GAMS 23.5 software program, and the use of many real data in the study increases the accuracy of the study.