Ladik gölü siyanobakteri çeşitliliğinin yağ asit analizi ve moleküler yöntemlerle belirlenmesi
Determination of cyanobacteria diversity in Ladik lake by fatty acid analysis and molecular methods
- Tez No: 720633
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER İDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada Samsun ili Ladik ilçesi sınırlarında bulunan Ladik Gölü'nden örnekleme yapılarak siyanobakteri çeşitliliği belirlenmiştir. İzole edilen izolatların 16S rRNA gen bölgesi spesifik primerler ile çoğaltımış ve amplifikasyon ürünleri MboI restriksiyon enzimi ile kesilerek ARDRA işlemi uygulanmıştır ve dizi analizi sonucunda Synechocystis sp., Phormidium autumnale, Phormidesmis sp.cinsine ait izolatlar elde edilmiştir. Elde edilen farklı ARDRA profiline sahip izolatlar hekzan kullanılarak ekstrakte edilmiştir. Ekstraktlara FAME analizi uygulanmıştır. Ekstraktların antimikrobiyal aktiviteleri, MİK (minimum inhibitör konsantrasyonu) yöntemi ile belirlenmiştir. Ayrıca ekstraktlarının DPPH (2,2-difenil-1-pikrilhidrazil) radikali süpürme aktivitelerine ve Bakır (II) iyonu indirgeme esaslı antioksidan kapasite (CUPRAC: Cupric Ion Reducing Antioxidant Capacity) sonuçlarına bakılarak antioksidan aktiviteleri belirlenmiştir. Antimikrobiyal etkinlikleri Gram pozitif (+) bakterilerden Bacillus cereus ATCC 7064, Micrococcus luteus NRLL 1018, Bacillus subtilis ATCC 6633, Staphylococcus aureus ATCC 25923, Gram negatif (-) bakterilerden Salmonella typhimurium LT2, Klebsiella pneumoniae ATTC 70060, Escherichia coli ATCC 25923, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, mayalardan Candida albicans ATCC 14053 ve Candida krusei ATTC 34135 kullanılmıştır. En yüksek antimikrobiyal aktiviteyi sırası ile Bacillus subtilis ATCC 663, Bacillus cereus ATCC 7064 ve Pseudomanas aeruginosa ATCC 27853'ye karşı Synechocystis sp. türüne ait L4-11 kodlu izolat göstermiştir. DPPH kullanılarak serbest radikal süpürme yeteneğinde Syenechocystis sp. türüne ait L3-23 kodlu izolat ve L3-27 kodlu izolata ait ekstrakt, Phormidesmis sp. türüne ait L5-2 kodlu izolata ait ekstrakt maksimum antioksidan potansiyelini göstermiştir. CUPRAC değerinin L3-27 kodlu ekstraktın 8,9 µg TE/gr, L5-2 kodlu ekstraktın 2,5 µg TE/gr olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, cyanobacteria diversity was determined by sampling from Lâdik Lake located in the borders of Ladik district of Samsun province. The 16S rRNA gene region of the isolated isolates was amplified with specific primers and the amplification products were cut with MboI restriction enzyme and ARDRA treatment was applied and as a result of the sequence analysis, isolates of Synechocystis sp., Phormidium autumnale, Phormidesmis sp. genus were obtained. Obtained isolates with different ARDRA profiles were extracted using hexane. FAME analysis was applied to the extracts. The antimicrobial activities of the extracts were determined by the MIC (minimum inhibitory concentration) method. In addition, the antioxidant activities of the extracts were determined by looking at the DPPH (2,2-diphenyl-1-picrylhydrazil) radical scavenging activities and the Copper (II) ion reduction based antioxidant capacity (CUPRAC: Cupric Ion Reducing Antioxidant Capacity) results. Antimicrobial activities of Gram-positive (+) bacteria Bacillus cereus ATCC 7064, Micrococcus luteus NRLL 1018, Bacillus subtilis ATCC 6633, Staphylococcus aureus ATCC 25923, Gram-negative (-) bacteria Salmonella typhimurium LT2, Klebsiella luteus NRLL 1018, Espresso ATCC 7003, Espresso bacteria ATCC 27853, yeasts Candida albicans ATCC 14053 and Candida krusei ATTC 34135 were used. Bacillus subtilis ATCC 663, Bacillus cereus ATCC 7064 and Synechocystis sp. L4-11 coded isolate belonging to the genus showed. In the free radical scavenging ability using DPPH, Syenechocystis sp. L3-23 coded isolate and extract of L3-27 coded isolate belonging to the genus Phormidesmis sp. The extract of the L5-2 coded isolate of the genus L5-2 showed the maximum antioxidant potential. The CUPRAC value was determined as 8.9 µg TE/gr of the L3-27 coded extract and 2.5 µg TE/gr of the L5-2 coded extract.