Pelet yakıt preslerinde esnek cıvatalar kullanılarak basınç regülasyonunun sağlanması
Ensuring pressure regulatory by using flexible bolts in pellet fuel presses
  1. Tez No: 720679
  2. Yazar: BÜŞRA EYRİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Ülkemizde ve dünyada özellikle son yüzyılda artmış olan endüstriyel faaliyetler ve nüfus ile enerjiye olan talep son derece yükselmiştir. Bu artan talep doğrultusunda uzun yıllardır kullanılmakta olan fosil yakıtların rezervleri de tükenmektedir. Bunun yanı sıra fosil yakıtların çevreye olan zararları da ortadadır. Söz konusu zararların bertaraf edilmesi ve tükenen rezervlere alternatif olarak sunulan yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelim de zamanla artmıştır. Yenilenebilir enerji kaynaklarından birisi olan biyokütle enerjisi son yıllarda kullanım alanı artan bir enerji kaynağıdır. Orman atıkları, tarım atıkları veya şehirlerin yeşil alanlarından elde edilmiş atıkların da değerlendirilebileceği bir yöntem olduğu için enerji sağlama özelliğinin yanında birçok atığın yakıt olarak kullanılması açısından da çevreci bir enerji kaynağıdır. Bu çalışmada biyokütle yoğunlaştırma yöntemleri arasından yaygın olarak kullanılmakta olan peletleme yöntemi ile yoğunlaştırma yapılmıştır. Atık durumdaki kömür tozları ve biyokütle birlikte peletlenerek değerlendirilmiştir. Çalışma esnasında değişken biyokütle ve kömür tozu parametrelerine bağlı olarak sürtünme artışı ve basınç değişimleri veya kalıp deliklerinin tıkanması gibi problemlere esnek cıvata ile çözüm bulunması amaçlanmıştır. Yapılan çalışma sonucunda, peletleme prosesi esnasında sürtünme artışı durumlarında oluşan basınç değişimlerine karşı kalıp disk ve sıkıştırma ruloları arasındaki mesafe ayarlamaları, esnek cıvata sayesinde yapılmış, üretim prosesi iyileştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our country and in the world, especially in the last century, the demand for energy has increased with industrial activities and population. In line with this increasing demand, the reserves of fossil fuels that have been used for many years are also running out. In addition, the harm of fossil fuels to the environment is obvious. The tendency towards renewable energy sources, which are offered as an alternative to the aforementioned damages and depleted reserves, has also increased over time. Biomass energy, which is one of the renewable energy sources, is an energy source whose usage area has increased in recent years. Since forest wastes, agricultural wastes, or wastes obtained from the green areas of cities can also be evaluated, it is an environmentally friendly energy source in terms of using many wastes as fuel as well as providing energy. In this study, densification was made with the pelleting method, which is widely used among biomass condensation methods. Waste coal dust and biomass were pelletized together and evaluated. During the study, it is aimed to find solutions to problems such as friction increase and pressure changes, or blockage of mold holes due to variable biomass and coal dust parameters with flexible bolts. As a result of the study, the distance adjustments between the die disc and the compression rollers were made thanks to the flexible bolt, against the pressure changes that occur in cases of increased friction during the pelleting process, and the production process was improved.