An exploratory study on causes and impacts of variation orders in public-private partnership projects
Kamu özel işbirliği projelerindeki değişiklik talimatlarının nedenleri ve etkileri üzerine bir keşif çalışması
- Tez No: 720687
- Danışmanlar: PROF. DR. İREM DİKMEN TOKER, PROF. DR. MUSTAFA TALAT BİRGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Kapsamlı sözleşme süresi ve çok sayıda paydaşla birlikte dinamik ortamın bir sonucu olan Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) projelerinde çeşitlilik kaçınılmaz ve doğal bir faktördür. Her türlü KÖİ projesinde ortaktır ve projelerin zaman sınırlarını ve öngörülen bütçesini belirler. Projenin sosyal ve finansal uygulanabilirliği için, proje yaşam döngüsü boyunca meydana gelen bu değişim emirlerinin ve bunların sonuçlarının farkında olmak önemlidir. KÖİ projelerinin başarısını etkileyen en önemli kalemlerden biri de değişim emirleridir. Değişim emirlerinin nedenlerinin belirlenmesinin, risklerinin olası ortadan kaldırılmasına ve KÖİ projelerinin genel performansında iyileşmeye yol açabileceği tahmin edilmektedir. Bu tez, KÖİ projelerindeki değişkenlik emirlerinin nedenlerini ve etkilerini, bunları en aza indirecek önerilerle birlikte belirlemeyi amaçlamaktadır. KÖİ projelerindeki değişkenlik emirlerinin nedenlerine ilişkin bir literatür taramasına, gerçek KÖİ projelerinin araştırılmasına ve alan uzmanlarıyla yapılan görüşmelere dayanmaktadır. En önemli nedenler; kapsam değişikliği, yetersiz tasarım ve proje hedefleri, şartnamelerde değişiklik, farklı saha koşulları ve öngörülemeyen sorunlar olarak özetlenebilirken, en önemli etkiler proje maliyetinde artış, iş programı gecikmesi, hizmetlerin sürekliliğinin bozulması, yeniden yapıp ve yıkım yapılması ve kredi ödemelerinde kesinti olarak özetlenebilir. Tezin çıktısı olarak KÖİ projelerinde değişiklik emirlerini yönetmek için kavramsal bir model geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Variation is an inevitable and inherent factor in public-private partnerships (PPP) projects which are a result of the extensive contract duration and the dynamic environment together with a large number of stakeholders. It is common in all kinds of PPP projects and determines the time limits and projected budget of the projects. For the social and financial viability of the project, it is important to be aware of these variations and their consequences that occur during the project life cycle. One of the most important items that affect the success of PPP projects is variation orders. It is anticipated that the identification of the causes of variation orders may lead to improvement in overall performance of PPP projects. This thesis aims to determine the causes and impacts of variation orders in PPP projects together with recommendations to minimize them. It is based on a literature review on the causes of variation orders in PPP projects, investigation of real PPP projects and interviews conducted with domain experts. The most important causes can be summarized as change of scope, inadequate design and project objectives, change in specifications, differing site conditions and unforeseen problems whereas the most important impacts are increase in project cost, schedule delay, disruption of continuity of services, rework and demolition, and interruption in credit payments. A conceptual model to manage variation orders in PPP projects is developed as an output of the thesis.