Coccinella septempunctata (L.) ve hippodamia variegata (goeze) (coccinellidae; coleoptera)'nın biyolojilerinin tespiti ve afitler üzerindeki beslenme performanslarının belirlenmesi
Determination of biology and feeding performance of coccinella septempunctata (L.) ve hippodomia variegata (goeze) (coccinellidae; coleoptera) on aphids
  1. Tez No: 720703
  2. Yazar: ŞEYMA FIRAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER ÇALMAŞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışma, 2019-2020 yıllarında nisan-eylül ayları arasında C. septempunctata L. ve H. variegata Goeze türlerinin biyolojik dönemlerini ve afitler üzerindeki beslenme performanslarını belirleyebilmek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Çalışmada C. septempunctata ve H. variegata ile 5 afit türü (Dysaphis devecta Walker, Hyperomyzus pallidus Hille Ris Lambers, Brachycaudus helichrysi Kaltenbach, Brachycaudus divaricatae Shaposhnikov, Chaitophorus populeti Panzer, kullanılmıştır. Predatörlerin larva dönemleri tespit edilerek her bir larva döneminde tükettiği afit sayıları ve ergin böceklerin 1 ve 24 saatlik tüketim performansları belirlenmiştir. Bulgular: C. septempunctata'nın ergin dönemlerinde 5 afit üzerinde bir saatlik ve yirmi dört saatlik tüketimleri sırası ile (10,55; 13,22; 12,77; 10,00; 6,77) ve (67,22; 64,77; 61,88; 56,22; 48,44) adet olarak bulunmuştur. Aynı periot içerisinde H. variegata'nın tüketim değerleri de sırasıyla (15,66; 5,11; 7,88; 6,44; 3,88) ve (39,00; 47,00; 42,33; 53,66; 24,88) olarak belirlenmiştir. Çalışmada H. pallidus ile beslenen C. septempunctata larvalarının 28°C sıcaklıkta ve %75 nemde 3 tekerürlü olarak yapılan denemelerde birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü larva dönemlerinin süresi sırası ile 2, 2,33, 3,33 ve 5 gün olarak tespit edilmiştir. Larva dönemlerinde tükettikleri afit sayıları sırası ise 5,77±2,86; 52,55±10,54; 122,66±25;52, 330,44±86,90 adet olarak belirlenmiştir. Böceğin pupa dönemi 5,33 gün, yumurta gelişim süresi ise 4,6 gün olarak tespit edilmiştir. H. variegata larva dönemleri sırası ile 2; 1,6; 1,6 ve 4,3 gün olarak tespit edilmiştir. Larva sürecinde tüketilen yaprak biti sayısı ise sırasıyla 2,77±2,33; 31,11±7,97; 100,00±47,52; 248,11±31,97 olarak tespit edilmiştir. Pupa dönemi 5 gün, yumurta gelişim süresi ise 2,33 gün olarak belirlenmiştir. Sonuç: C. septempunctata ve H. variegatanın çalışmada kullanılan 5 afit türünde hem larva hem de ergin dönemlerinde başarılı bir etki gösterdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was carried out to determine the biological periods of C. septempunctata and H. variegata and their feeding performance on aphids between April and September during 2019-2020. Method: C. septempunctata and H. variegata with 5 aphid species (Dysaphis devecta Walker, Hyperomyzus pallidus Hille Ris Lambers, Brachycaudus helichrysi Kaltenbach, Brachycaudus divaricatae Shaposhnikov, Chaitophorus populeti Panzer) were used in the study. By determining the larval stages of the predators, the number of aphids consumed in each larval stage and the consumption performances of adult insects at 1 and 24 hours were determined respectively. Findings: One-hour and twenty-four-hour consumptions of the adult C. septempunctata in adult periods (10,55; 13,22; 12,77; 10,00; 6,77) and (67,22; 64,77; 61,88; 56,22; 48,44) were determined respectively. The consumption of the H. variegata in same period, (15,66; 5,11; 7,88; 6,44; 3,88) and (39.00; 47.00; 42.33; 53.66; 24.88) were determined in respectively. In this study, the first, second, third and fourth larval stages of both C. septempunctata and H. variegata larvae feeding with H. pallidus were performed in 3 replications at 28°C and 75% humidity for 2; 2.33; 3.33 and 5 days were detected respectively. The numbers of the consumed aphid in the larval stages were determined as 5.77±2.86; 52.55±10.54; 122.66±25.52; 330.44±86.90 respectively. The pupal period of the insect was 5,33 days, and egg development period was determined as 4,6 days. Larval stages of the H. variegata were determined as 2; 1.6; 1.6 and 4.3 days respectively. The number of aphids consumed during these larval days was determined as 2.77±2.33; 31.11±7.97; 100.00±47.52; 248.11±31.97 respectively. The pupal period was determined as 5 days and the egg development period as 2,33 days. Results: C. septempunctata and H. variegata were found to have a successful effect in both larval and adult stages of 5 aphid species used in the study.