Isparta ili yağ gülü (Rosa damascena Miller) üretim alanlarında bulunan zararlılar, yayılışları, doğal düşmanları ve önemlilerinin populasyon değişimleri
Pests, their natural enemies and population fluctuations of some important species found in oil-bearing rose (Rosa damascena Miller) production areas in isparta province
  1. Tez No: 237289
  2. Yazar: OZAN DEMİRÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KARACA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Isparta ili yağ gülü üretim alanlarında bulunan zararlı, yararlı türlerin belirlenmesi ve önemlilerinin ortaya çıkarılması amacıyla 2006-2007 yıllarında sörvey çalışmaları yapılmıştır. Çalışma sonucunda, Insecta sınıfının 8 takımına ait 39 familyadan toplam 107 tür, Arachnida sınıfına ait 1 takıma bağlı 2 familyadan 2 tür olmak üzere toplamda 109 türün varlığı belirlenmiştir. Çalışmada 99 adet örneğin tür düzeyinde teşhisleri tamamlanırken, 10 türün teşhisleri cins düzeyine kadar sağlanabilmiştir. Sörvey çalışmalarında, yağ gülü üretim alanlarında toplam 34 adet doğal düşman bulunmuş ve bu doğal düşmanların 23'ünün avcı, 11'inin ise asalak tür olduğu saptanmıştır.Çalışmanın ikinci bölümünde, yağ gülü alanlarında ekonomik açıdan önemli olan zararlı türlerden Tetranychus urticae Koch. (Acarina: Tetranychidae), Rhodococcus perrornatus Cockerell & Parrott (Homoptera: Coccidae), Macrosiphum rosae (L.) (Homoptera: Aphididae), Thrips meridionalis Priesner (Thysanoptera: Thripidae), Oxythyrea cinctella Schaum, Tropinota hirta Poda (Coleoptera: Cetoniidae), Perotis chlorana Castelnau & Gory (Coleoptera: Buprestidae), Rhynchites hungaricus Herbst (Coleoptera: Attelabidae), (Lepidoptera: Pterophoridae) Cnaemidophorus rhododactyla Denis & Schiffermüller (Lepidoptera: Pterophoridae), Syrista parreyssii Spinola (Hymenoptera: Cephidae)'nin ve bu zararlılara ait önemli doğal düşmanlardan, Anthribus fasciatus Forster (Coleoptera: Anthribidae), Adalia fasciatopunctata revelierei (Mulsant), Coccinella septempunctata (L.), Exochomus quadripustulatus (L.), Hippodamia variegata Goeze (Coleoptera: Coccinellidae)'nın 2006-2007 yıllarındaki populasyon değişimleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This survey study was carried out during 2006-2007 in Isparta to determine harmful and beneficial species and to reveal important species in oil bearing rose production areas. Results showed that there were 107 species of 39 families belonging 8 order of Insecta, and 2 species of 2 families belonging to Arachnida order. Thus total of 109 species were found. In the study, 99 and 10 samples were identified until species and genus level, respectively. In the study area a total of 34 natural enemies were found and of these 23 were predator and 11 parasitoid.In the second stage of the study, population fluctuation of economically harmful species known as Tetranychus urticae Koch. (Acarina: Tetranychidae), Rhodococcus perrornatus Cockerell & Parrott (Homoptera: Coccidae), Macrosiphum rosae (L.) (Homoptera: Aphididae), Thrips meridionalis Priesner (Thysanoptera: Thripidae), Oxythyrea cinctella Schaum, Tropinota hirta Poda (Coleoptera: Cetoniidae), Perotis chlorana Castelnau & Gory (Coleoptera: Buprestidae), Rhynchites hungaricus Herbst (Coleoptera: Attelabidae), (Lepidoptera: Pterophoridae) Cnaemidophorus rhododactyla Denis & Schiffermüller (Lepidoptera: Pterophoridae), Syrista parreyssii Spinola (Hymenoptera: Cephidae) and important natural enemies of these pests known as Anthribus fasciatus Forster (Coleoptera: Anthribidae), Adalia fasciatopunctata revelierei (Mulsant), Coccinella septempunctata (L.), Exochomus quadripustulatus (L.), Hippodamia variegata Goeze (Coleoptera: Coccinellidae) was determined.