Erzurum ili Aziziye İlçesi'nin tarımsal mekanizasyon düzeyinin belirlenmesi
Determination of agricultural mechanization level of Aziziye district of Erzurum province
- Tez No: 720735
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ERKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım Makinelerı ve Teknolojileri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Amaç: Erzurum ili Aziziye İlçesi'nin tarımsal mekanizasyon düzeyinin belirlenmesinin amaçlandığı bu çalışmada, Aziziye ilçesine ait 57 köyden seçilen 175 tarım işletmesinde 2018-2019 yılında anket çalışması uygulanmıştır. Yöntem: Bu çalışmada, araştırma yapılan işletme sayısının belirlenmesinde tabakalı örnekleme yöntemi esas alınmıştır. Örnek işletme sayısının seçildiği dağılımda 57 köyden traktöre sahip olan toplam 175 işletme belirlenmiştir. Araştırmada kullanılan veriler bu işletmelerde yüz yüze anket yapılarak ve gözlem yoluyla elde edilmiştir. Bulgular: Anket uygulanan 175 işletmeden elde edilen verilerden hareketle tarımsal mekanizasyon düzeyi göstergeleri; ortalama traktör gücü 44,28 kW, ortalama işletme alanı 18,86 ha, birim alana düşen güç 2,34 kW/ha, 1000 ha alana düşen traktör sayısı 53,006 adet, traktör başına düşen tarımsal alan 18,86 ha/tr, bir traktöre düşen tarım alet-makina sayısı 1,65 alet-makine/traktör ve bir traktöre düşen ekipman ağırlığı 1,17 ton/traktör olarak belirlenmiştir. Sonuç: Erzurum ili Aziziye ilçesinin tarımsal mekanizasyon düzeyinin istenilen mekanizasyon düzeyinde olmadığı saptanmıştır. İstenilen mekanizasyon düzeyine ulaşabilmesi için farklı tip ve büyüklükteki tarım işletmeleri için teknik, ekonomik ve sosyo-kültürel yönlerin dikkate alınarak, bölge koşullarına uygun makina kullanım modellerinin araştırılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: : In this study, which aims to determine the agricultural mechanization level of Aziziye district of Erzurum province, a survey study was conducted in 2018-2019 in 175 agricultural enterprises selected from 57 villages of Aziziye district. Method: In this study, the stratified sampling method was used to determine the number of businesses surveyed. In the distribution in which the number of sample enterprises was selected, a total of 175 enterprises with tractors from 57 villages were determined. The data used in the research were obtained through face-to-face surveys and observations in these enterprises. Findings: Agricultural mechanization level indicators based on the data obtained from 175 enterprises surveyed; average tractor power is 44,28 kW, average operating area is 18.86 ha, power per unit area is 2,34 kW/ha, number of tractors per 1000 ha is 53,006 number, agricultural area per tractor is 18,86 ha/tr, the number of agricultural implements/machines per tractor is 1,65 implements-machines/tractor, and the weight of equipment per tractor is 1,17 tons/tractor. Conclusion:. It was determined that the agricultural mechanization level of Aziziye district of Erzurum province was not at the desired mechanization level. In order to reach the desired mechanization level, it has been concluded that suitable machine usage models for the region should be researched by taking into account the technical, economic and socio-cultural aspects for agricultural enterprises of different types and sizes.