Yapay sinir ağı yaklaşımı ile spor kıyafetlerinde konfor tahminlemesi
Comfort estimation in sportswear using artificial neural network approach
- Tez No: 720839
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜCELLA GÜNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konfeksiyon Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
İnsanlık tarihiyle başlayan uzun bir gelişim ve değişim sürecinden geçen spor günümüzde kişilerin boş zaman aktivitesinden ziyade günlük yaşamlarının bir parçası haline gelmeye başlamıştır. Gerek spor aktivitesi için gerekse bu aktivitede kullanılan tekstil ürünleri için var olan pazar payı genişleyerek önemli bir endüstri dalı haline gelmiştir. Hayat standartlarının artmasıyla profesyonel sporcuların yanı sıra amatör olarak sporla ilgilenen (sedanter bireylerin) kullanıcıların da spor giysilerinden performans, tasarım vb. gibi özellikler açısından beklentileri artmıştır. Spor amaçlı üretilen tekstil ürünlerinde görünümün yanı sıra kullanım esnasında kişinin kendini giysi ile uyumlu hissetmesi, fiziksel ve psikolojik olarak olumlu etkiler bırakması gibi özellikler önem kazanmış olup bu konuda yapılan bilimsel araştırmalar alana olumlu katkılar sağlamaktadır. Bu çalışmada öncelikli olarak anket çalışması uygulanarak spor giysilerinden beklentiler ve yaşanan problemler belirlenmiştir. Piyasadan spor giysilik kumaşlar temin edilmiş ve ayrıca kontrollü olarak kumaş üretimi yapılmıştır. Numune kumaşların anket sonuçlarına yönelik olarak giyim konforu özellikleri Yapay Sinir Ağları ile tahminlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sports, which has gone through a long process of development and change that started with the history of humanity, has started to become a part of the daily lives of people rather than leisure activities. The existing market share for both sports activities and textile products used in this activity has expanded and has become an important industry branch. With the increase of life standards, not only professional athletes but also users who are interested in sports as an amateur have some expectations from sport textiles such as performance and design have increased. In addition to the appearance of textile products produced for sports purposes, features such as feeling compatible with the clothing during use, leaving positive physical and psychological effects have gained importance and scientific researches on this subject provide positive contributions to the field. In this study, firstly a questionnaire study was applied and the expectations from sportswear and the problems experienced were determined. Sportswear fabrics were procured from the market, and fabric was produced under controlled conditions. The clothing comfort properties of the sample fabrics were estimated by using Artificial Neural Networks based on the survey results.