Tekrarlı ev tipi yıkama ve kurutmanın sürdürülebilir elyaf ile üretilen örme kumaşların fiziksel ve ısıl konfor özelliklerine etkileri üzerine bir çalışma
A study on the effects of repeated household washing and drying on dimensional and thermal comfort properties of fabrics knitted from sustainable yarns
- Tez No: 720840
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU MARMARALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, sürdürülebilir liflerden üretilen süprem örme kumaşların tekrarlı yıkama ve kurutma sonrasında fiziksel ve ısıl konfor özelliklerinde meydana gelen değişimler incelenmiştir. Bu kapsamda büküm değerleri ve iplik numaraları aynı olan pamuk, polyester, geri dönüşüm polyester ve pamuk/polyester karışımlı iplikler kullanılarak süprem kumaş örnekleri üretilmiştir. Numuneler yıkanmadan önce, 5, 10 ve 20 kez tekrarlanan ev tipi yıkama ve kurutma işlemlerinden sonra, fiziksel ve ısıl konfor özellikleri ilgili standartlara göre ölçülüp istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler sonucunda konvansiyonel ve sürdürülebilir elyaf ile üretilen süprem kumaşlar arasında fiziksel ve konfor özellikleri arasında büyük farkların olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the changes in the dimensional and thermal comfort properties of single jersey knitted fabrics produced from sustainable fibers after repeated washing and drying processes. In this context, single jersey fabric samples were produced using yarns produced from virgin and sustainable cotton, cotton/polyester, and polyester fibers with the same twist value and the same yarn count. After the samples are taken from the knitting machine and repeated household washing and drying 5, 10, 20 times, physical ve thermal comfort properties were measured in according to the related standards and the changes occurred statistically evaluated. As a result of the evaluations, no big differences were observed in terms of physical and comfort properties between single jersey fabrics produced with virgin and sustainable fibers.