Fault tolerant control of a dual-three-phase electrical machine with predictive current control and reduced computation burden
Çift üç fazlı elektrik makinasının hesaplama yükü azaltılmış öngörülü akım kontrolcüsüyle hata toleranslı kontrolü
- Tez No: 720862
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN KEYSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Elektrik motorları özellikle havacılık, hibrit ve elektrikli araçlar gibi görev kritik yerlerde kullanımı yaygınlaştıkça, hata tolere edebilen elektrik sürücülerinin de önemi artmaktadır. Yedekli sürücüler basit bir çözüm olsa da sistem maliyetini artırmaktadır. Konvansiyonel üç faz elektrik sürücülerde, kısa veya açık devre hataları oluştuğunda bu durumdan tüm sürücü sistemi etkilenir ve bu durumda elektrik makinasının operasyonu olanaksızdır. Bu yüzden çok fazlı ve/veya faz gruplu sürücü sistemleri hata toleranslı sistemlerde daha caziptir. Ancak, faz gruplarının sayısını artırmak sistemin kontrolünü karmaşıklaştırmaktadır. Bu tezde, çift üç faz elektrik sürücü sistemleri için, açık devre hata durumuna yönelik, hata toleranslı akım kontrolcüsü tanıtılmaktadır. Akım kontrolcüsüyle beraber, kontrolcünün DSP üzerinde gerçeklenmesi yöntemi tartışılmaktadır. Hatalı durumda bakır kayıplarını ve tork salınmalarını azaltmak için, çevrimiçi bir yöntem gerçeklenmiştir. Akım kontrolü için SVM tabanlı öngörülü akım kontrolcüsü, önerilen hesaplama yükü azaltma yöntemi ile gerçeklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fault tolerance concept on electrical drives has gained more importance as electrical machines started to play more role in missin critical applications such as aircraft, EVs and HEVs. Redundant drives are a straightforward but an expensive solution. In conventional three-phase electrical drives, when an open or short circuit fault occurs on a phase of the machine, overall drive system is affected and operation of the machine becomes no longer possible. Therefore electrical machines with multiple phases or phase groups are more desirable for fault tolerant applications. However, increasing number of phase groups introduces complexity to the control of the machine. In this thesis, a fault tolerant controller will be introduced for a dual three-phase electrical drive system for open phase faults. Along with the controller, details about the implementation of the algorithm on a DSP is discussed. To minimize the copper losses and torque ripples in faulty condition, an online calculation method is implemented. For the current control, an SVM based predictive current controller is implemented, with a proposed computational burden reduction method.