Gebelikte retinoik asit kullanımı ile konjenital anomaliler arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigate the relations between the congenital anomalies and retinoic acid exposure in pregnancy
  1. Tez No: 720861
  2. Yazar: MUSTAFA TARIK ALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SEVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Konjenital malformasyonların bilinen nedenlerinin %5'inden teratojenler sorumlu tutulmaktadır. Retinoik asit türevlerinden biri olan izotretinoin, gebelikte kullanıldığında %20-35 oranında anomaliye yol açtığı bilinmektedir. Bu çalışmada, gebelikten önce ve gebelikte izotretinoin kullanımıyla ortaya çıkabilecek konjenital anomaliler arasındaki ilişkinin kontrol grubuyla karşılaştırılarak araştırılması amaçlanmıştır. Materyal-Metod: 2009-2020 yılları arasında merkezimize teratolojik danışma amacıyla başvuran ve gebelikte izotretinoin kullanan gebeler 1. çalışma grubu (n=77), gebelik öncesi dönemde izotretinoin kullanan gebeler 2.çalışma grubu (n=75) ve 75 gebe de kontrol grubu olarak belirlendi. Örneklem hesabında güç analizi ve kontrol grubunun seçiminde basit rasgele örnekleme metodu kullanıldı. Sonuçlar: Canlı doğan bebekler arasında 1.çalışma grubunda 10 (%23,8), 2.çalışma grubunda 2 (%3) ve kontrol grubunda 1 (%1,4) bebekte major anomali tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Teratogens are responsible for 5% of the known causes of congenital malformations. Isotretinoin, one of the retinoic acid derivatives, leads to anomalies at a rate of 20-35% when used during pregnancy. This study investigated the relationship between congenital anomalies that may occur with isotretinoin use before and during pregnancy by comparing it with the control group. Material-Methods: The first study group (n=77), isotretinoin-exposed women in pregnancy, a second study group (n=75), isotretinoin-exposed women before the pregnancy, and a control group (n=75) were selected in pregnants applied to our centre for teratological counselling between 2009 and 2020. Before conducting the study, a power analysis was performed to determine the sample size. The random sampling method was implemented in control group selection. Results: Major abnormalities in live births were detected in 10 (23.8%) babies in the first study group, 2 (3%) in the second study group and 1 (1.4%) in the control group.