Mekan ilişkisi bağlamında; tekstil malzemesinin sanat ürünü olarak kullanılması ve enstalasyon kavramı
In the context of space relationship; using textile material as art product and the concept of installation
- Tez No: 720886
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN ÖZSIRKINTI KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
“Mekan İlişkisi Bağlamında; Tekstil Malzemesinin Sanat Ürünü Olarak Kullanılması ve Enstalasyon Kavramı”adlı bu çalışmada; mekan, tekstil, enstalasyon sanatı kavramlarının birbiriyle ilişkisi incelenmektedir. Tekstil; insanoğlunun varoluşundan bu yana kullanılan bir materyal olup, teknolojinin gelişmesiyle moda, mimarlık, inşaat, sağlık, sanat gibi birçok alanda yer edinmiştir. Bu çalışmada; dış ve iç mekanda tekstil kullanımı ele alınarak tekstil materyalinin enstalasyon sanatında mekan ilişkisi bağlamında kullanımı incelenmektedir. Sanatın, geleneksel sanat eserlerinin dışına çıkmasının yanı sıra mekanla ilişkisi düşünülerek hazır malzemelerin kullanılması, teknolojiyi içine alması ve sanatseverleri dâhil etmesi ile birlikte yerleştirme sanatı ortaya çıkmıştır. Mekan kavramı yaşanılan alanlar dışında bir sanat ürünü olarak aktarılması ve seçilen enstalasyon sanatçıları ile mekan bileşenleri kullanım alanları incelenerek karşılaştırılmıştır. Bu enstalasyon sanatçıları; Anish Kapoor, Christo&Jeanne Claude, Do Ho Suh, Ernesto Neto'nun eserleri incelenerek, enstalasyon çalışmalarının mekan analizi ve tekstil kullanım analizi tablolarla birlikte anlatılmaktadır. Yerleştirme sanatının mekan analizi tablosunda; yüzey kullanımı, malzeme, aydınlatma ve tekstil başlıkları altında incelenmekte olup, tekstil kullanımında ise; yüzey, renk, doku ve kavramsal açılımı açıklanarak sonuç bölümünde karşılaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
“In the Context of Space Relation; In this study named ”Using Textile Material as Art Product and Concept of Installation"; The relationship between the concepts of space, textile and installation art is examined. Textile; It is a material that has been used since the existence of human beings, and with the development of technology, it has gained a place in many fields such as fashion, architecture, construction, health and art. In this study; The use of textiles in the interior and exterior spaces is discussed and the use of textile material in the context of space relation in installation art is examined. The art of installation has emerged with the use of ready-made materials, incorporating technology and incorporating art lovers by considering the relationship of art with the space, as well as going beyond the traditional works of art. The concept of space is conveyed as an art product other than the living spaces, and the selected installation artists and the usage areas of the space components are examined and compared. These installation artists; By examining the works of Anish Kapoor, Christo&Jeanne Claude, Do Ho Suh, Ernesto Neto, the space analysis and textile usage analysis of the installation works are explained together with the tables. In the space analysis table of installation art; surface use is examined under the headings of materials, lighting and textiles. surface, color, texture and conceptual expansion are explained and compared in the conclusion section.