Polikistik over sendromlu adolesan hastalarda klinik ve biyokimyasal hiperandrojenizm ile serum miyo-inositol düzeyi arasındaki ilişkinin önemi
The importance of the relationship between clinical and biochemical hyperandrogenism and serum MYO-inositol levels in adolescents patients with polycystic ovary syndrome
  1. Tez No: 720925
  2. Yazar: NİSAN ÜÇER BAHADIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET UÇAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Miyo-inositol (MI), insulinin hücre içi sinyal yolaklarında yer alan bir poliol olup polikistik over sendromunun (PKOS) patogenezinde etkili bir rol oynadığı düşünülmektedir. Çalışmamızın birincil amacı PKOS'lu adolesanlarda serum MI düzeylerini sağlıklı kontrollerle karşılaştırmaktı. İkincil amacımız PKOS'lu adolesanlardaki serum MI düzeylerinin çeşitli gluko-insülinemik değişkenler ve hiperandrojenizm göstergeleri ile olası asosiyasyonlarını incelemekti. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 12-18 yaşları arasında 39 PKOS'lu adolesan ve 39 sağlıklı akran alındı. Antropometrik ölçümler, kan basıncı ölçümü, hirşutizm skorlaması ve pelvis ultrasonografisinin değerlendirilmesinde standart yöntemleri kullandık. Tüm olgularda serum MI ve anti-müllerian hormon (AMH) düzeylerini ölçtük. Polikistik over sendromlu adolesanların açlık serum örneklerinde çeşitli gluko-insülinemik hiperandrojenemi ile ilişkili değişkenler ve hormonal göstergeleri değerlendirdik. Oral glikoz tolerans testi ile insulin duyarlılık indeksini (Matsuda indeksi) hesapladık. Serum MI'ın klinik ve biyokimyasal değişkenler ile ilişkilerini inceledik. İstatistiksel anlamlılık için p ≤ 0,05 değerini kabul ettik.
Özet (Çeviri)
Objective: Myo-inositol(MI) is a polyol involved in intracellular signaling of insulin and it has a putatively influential role in the pathogenesis of polycystic ovary syndrome (PCOS). The primary aim of the current study was to analyze serum MI levels in adolescents with PCOS. Secondary aim was to analyze the associations of serum MI with several glucoinsulinaemic variables and surrogates of hyperandrogenism. Material and Methods: Thirty-nine consecutive adolescents with PCOS and 39 healthy peers were enrolled. Anthropometric measurements, clinical blood pressure, hirsutism scores and pelvis ultrasound were assessed using standard methods. Serum MI and AMH levels were measured in all subjects. Several glucoinsulinaemic and hyperandrogenism related variables were also measured in fasting serum samples of adolescents with PCOS and Matsuda insulin sensitivity index was calculated using oral glucose tolerance test derived data.The associations of serum MI with the clinical and biochemical variables were tested in the study. Significance was granted for a p value ≤ 0.05.