Design, planning and management of a smart electric distribution network with renewable energy systems
Yenilenebilir enerji sistemleriyle akıllı elektrik dağıtım şebekesi tasarımı, planlaması ve yönetimi
- Tez No: 720937
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE ULUTAGAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
İklim değişikliği şu zamanda bir akım. Enerjinin çok bir oranı şu zaman'a kadar fosil yakıtlar kullanılarak üretildiğinden, elektrik endüstrisinin sektörinden karbonu arındırmak“karbonsuzlaştırmak”için çok çaba sarf ediliyor. O amaca ulaşmak için, elektrik dağıtım ağlarında, dağıtık üretimin (DG'ler) yaygın kullanımı ve enerji fiyat planlarının uygulanması dahil olmak üzere bir dizi önlem alınmıştır. Bununla birlikte, rüzgar türbinleri (WT'ler) ve fotovoltaik (PV) gibi DG'lerin ortak üretiminin üretimi, çoğunlukla doğal kaynakların mevcudiyetine bağlı olduğunu yüzünden, DG'lerin yüksek penetrasyonu, üretim ve talep profili arasında potansiyel bir uyumsuzluğa yol açabilir. Bu bilimsel tezde sunulan çalışma, akıllı dağıtım ağı planlama çerçevelerinin, dinamik fiyatlandırma modellerinin ve enerji üretimin'a değişken fiyatlandırma mekanizmalarının tasarımına odaklanmıştır. Özellikle, gelir seviyelendirme ulaşmak ve ağ performansının iyileştirilmesini geliştirmek için bir RES kaynak yönetimi mekanizması geliştirilmiştir. Önerilen model MATLAB programı kullanılarak ve iki şekilde temsil edilmiştir: Birincisi, yük akışı analizinde geleneksel sayısal analiz yöntemidir. İkinci yöntem optimizasyona dayanıyordu. Temsil sonuçları, ikinci yönteme dayalı sistemin performansının en iyi ve en kararlı olduğunu göstermiştir. Temsil sonuçları, güneş enerjisi üretiminin mevcudiyeti durumunda akıllı dağıtım şebekesinin performansının, özellikle optimizasyon yöntemini kullanırken, geleneksel analiz yönteminin aksine tepe voltaj tepe noktaları çok küçük olduğu için daha iyi olduğunu göstermiştir. yük akışı ve yenilenebilir enerji eksikliği ve Enerji depolama sisteminin performansı daha iyiydi ve enerji depolama sisteminin yoğun zamanda katılımı daha iyiydi.
Özet (Çeviri)
Climate change is a trend right now. Because a considerable proportion of power is still generated using fossil fuels, much effort is being put into decarbonizing the electric industry. To achieve this goal, a number of measures have been made in distribution networks, including widespread use of distributed generation (DGs) and the implementation of energy price schemes. However, because the generation of common DGs, like the generation in wind turbines (WTs) and photovoltaic (PV), is mostly dependent on availability of the natural resources, a high penetration of DGs may result in a potential mismatch between generation and demand profile. The work presented in this thesis has focused on the design of smart distribution network planning frameworks, dynamic pricing models, and variable power generation pricing mechanisms. In particular, a RES resource management mechanism has been developed to achieve revenue leveling and network performance improvement. The proposed model was represented using MATLAB program and in two ways: The first is the traditional numerical analysis method in load flow analysis. The second method was depending on the optimization. The outcomes of the representation demonstrated that the performance of the system dependent on the second process is better and most stable. The results of the representation showed that the execution of the smart distribution network is better in the case of the availability of solar energy production, especially when using the optimization method, as the peak voltage peaks were very small, unlike the traditional method of analyzing the load flow and the lack of renewable energy, and the execution of the energy storage systems was better, and a participation of these systems at the peak time was better.