Oyun bağımlılığı düzeyleri ile ebeveyn kabul red ve psikopatoloji düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between game addiction levels and parental acceptance rejection and pyschopathology levels
  1. Tez No: 721028
  2. Yazar: ÜMİT BEYAZDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA YEŞİM CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Araştırmanın amacı 18-65 yaş arası kişilerin oyun oynama bağımlılık düzeyleri ile ebeveyn kabul-red ve psikopatoloji düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Ayrıca oyun bağımlılığı düzeyinin çeşitli demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmaması incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini; Türkiye genelinde yaşayan 18-65 yaş arasında toplamda 451 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak; Sosyodemografik Bilgi Formu, İnternet Oyun Oynama Bozukluğu Ölçeği Kısa Formu, Yetişkin Ebeveyn Kabul Red Ölçeği ve Kısa Semptom Envanteri kullanılmıştır. Verilerin analizinde; bağımsız t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), korelasyon ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada, erkeklerin oyun bağımlılığı düzeyinin, kadınların oyun bağımlılığı düzeyinden anlamlı şekilde yüksek olduğu saptanmıştır. Bekarların oyun bağımlılığı düzeyinin, evlilerin oyun bağımlılığı düzeylerinden anlamlı şekilde yüksek olduğu saptanmıştır. Lise mezunu olan katılımcıların oyun bağımlılığı düzeylerinin, üniversite ve üstü mezun olan katılımcıların düzeylerinden anlamlı şekilde yüksek olduğu saptanmıştır. Psikiyatrik destek alanların oyun bağımlılığı düzeylerinin, psikiyatrik destek almayanların oyun bağımlılığı düzeylerinden anlamlı şekilde yüksek olduğu saptanmıştır. Anne red algısı ve baba red algısı düzeylerinin pozitif yönde oyun bağımlılığı düzeyini yordadığı saptanmıştır. Anksiyete, olumsuz benlik, somatizasyon ve hostilite düzeylerinin pozitif yönde oyun bağımlılığı düzeyini yordadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between game-play addiction levels and parental acceptance-rejection and psychopathology levels of people aged 18-65. In addition, it was examined whether the level of game addiction differed according to various demographic variables. The sample of the research; It consists of a total of 451 participants between the ages of 18-65 living in Turkey. As data collection tools in the research; Sociodemographic Information Form, Internet Gaming Disorder Scale Short Form, Adult Parental Acceptance Rejection Scale and Brief Symptom Inventory were used. In the analysis of data; independent t test, one-way analysis of variance (ANOVA), correlation and multiple regression analysis were used. In the study, it was determined that the level of game addiction of men was significantly higher than the level of game addiction of women. It was determined that the game addiction level of singles was significantly higher than the game addiction level of married people. It was determined that the game addiction levels of the participants who graduated from high school were significantly higher than the levels of the participants who graduated from university or higher. It was determined that the game addiction levels of those who received psychiatric support were significantly higher than the game addiction levels of those who did not receive psychiatric support. It was determined that the levels of maternal rejection perception and father rejection perception positively predicted the level of game addiction. Anxiety, negative self, somatization and hostility levels were found to positively predict the level of game addiction.