Kişilik özelliklerinin anlık satın alma davranışına etkisinde kredi kartına karşı tutumun aracı rolü
The intermediate role of attitude to credit card in the effect of personality traits on impulse buying behavior
  1. Tez No: 721027
  2. Yazar: ANIL YOLCULAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Her birey az ya da çok tüketim ve ihtiyaçları için satın alımlar yapmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ve globalleşen dünyada alışkanlıkların değişmesi önceden yalnızca planlı ve zorunlu ihtiyaçlar için yapılan satın almalar günümüzde aksine duygusal sebepler, marka ve alışkanlıklar gibi etkilerle de alışverişler yapmaya başlamış bu da anlık satın alma kavramının belirgin hale gelmesini sağlamıştır. Teknolojinin gelişmesi paralelinde, müşteri veya alıcılara farklı ve esnek ödeme yolları sunulur hale gelmiştir. Günümüzde kredi kartı, nakitten daha yaygın kullanılan ve kişinin o an ödeme gücü olmasa da satın alma yapabilmesini sağlayan önemli bir ödeme enstrümanıdır. Bu doğrultuda kredi kartının bireyleri daha fazla alışverişe yöneltmesi kaçınılmazdır. Çalışmanın amacı, kişiliğin anlık satın alma davranışı ile ilişkisinin incelenmesinin yanı sıra bu kavramlar arasındaki ilişkide kredi kartına karşı tutumun rolünü araştırmaktır. Araştırmada İstanbul'da yaşayan kredi kartı kullanan yetişkin bireylerden anket yolu ile veri toplanmıştır. Toplanan verilerin analizi IBM SPSS versiyon 25.0 paket programı ile yapılmıştır. Yapılan analizler çerçevesinde; kredi kartına karşı tutumun duygusal, kavramsal ve davranışsal alt boyutları ve anlık satın alma arasındaki pozitif yönde; kişiliğin alt boyutu olan uyumluluk ve anlık satın alma davranışı arasında pozitif yönlü ilişki görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Every individual makes purchases for more or less consumption and needs. With the development of technology and the change of habits in the globalizing world, purchases that were previously made only for planned and compulsory needs, on the contrary, have started to make purchases with effects such as emotional reasons, brands and habits, and this has made the concept of instant purchase more prominent. In parallel with the development of technology, different and flexible payment styles have been offered to customers or buyers. Today, credit card is an important payment tool that is used more widely than cash and enables the person to make purchases even if the person does not have the ability to pay on time. In this direction, it is inevitable that credit cards will lead individuals to more shopping. The aim of this study is to analyze the relationship between personality and impulse buying, as well as to focus the role of attitude to credit card in the correlation between these two concepts. Data were collected from adult individuals living in Istanbul and using a credit card, by questionnaire. The obtained data were interpreted in IBM SPSS version 25.0 package program. In consequence of the analyzes made; positive direction between emotional, conceptual and behavioral attitude and impulse buying, which are sub-dimensions of attitude towards credit card; A positive relationship was found between compatibility, which is a sub-dimension of personality, and impulse buying.