Yozgat Başçavuş Camisi'nin duvar resimleri ve bezemeleri: Bozulma durumlarının tespiti ve koruma önerileri
Wall paintings and decorations of Yozgat Başçavuş Mosque: Condition assessment of deteriorations, and conservation
  1. Tez No: 721105
  2. Yazar: AYŞE NERMİN TAŞKESEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ESKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültür Varlıklarını Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Araştırma konusu olarak Yozgat il merkezinde bulunan H.1215 (M.1800-01) tarihinde inşa edilmiş Başçavuş Camisi'nin bezeme programının tanımlanması ve ikonografik çözümlemesi, yapım teknikleri, bozulma durumlarının tespiti ile önleyici ve koruma önerileri ele alınmıştır. Başçavuş Camisi bezemeleri özelinde kültürel mirasın duvar resimli yapılarının bozulmasına neden olan etkenlerin irdelenmesi ve bu etkenlerin ortadan kaldırılması için geleneksel ve yenilikçi modern malzeme ve tekniklerle koruma önerileri oluşturulmuştur. Çalışma kapsamında, yapının geçmiş dönem onarımları ile bu onarımlar sonucunda geçirdiği değişimler belirlenmiştir. Caminin duvar resimleri ile ahşap ve alçı bezemelerinin yapım teknikleri, yerinde yapılan incelemelere ek olarak arkeometrik analizleri doğrultusunda açıklanmış ve kullanılan boyalardan seçilen örneklerin renkleri CIE L*a*b* değerleri ölçülerek tablo halinde aktarılmıştır. Ayrıca iç ve dış etkenlere bağlı olarak sıva katmanları, ahşap, alçı malzeme ve boya tabakasının bozulma durumları araştırılarak bunlara yönelik etkin koruma yöntemleri, önleyici koruma ve bakım stratejileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
By applying the periodic construction techniques, determining the degree of deterioration, and putting forward some conservation and preventive suggestions, this study aims to assess the decorations and to do an iconographic analysis of the Başçavuş Mosque built between 1800 and 1801, located in the province of Yozgat. In the case of the Başçavuş Mosque's decorations, possible causes of deterioration in wall paintings are defined, and some conservation and preventive suggestions including both modern and traditional materials and techniques are introduced. Within the scope of the study, previous restorations and interventions are investigated, and changes by which the building underwent through those repairs were determined. In addition to in situ research, some archaeometrical analysis and scaling dye samples in accordance with CIE Lab values were conducted for the chosen wall paintings and wooden and plaster decorations of the Mosque. Furthermore, the deteriorations owing to both internal and external factors in the coating, plaster, and wooden materials and dye layers were investigated, and some conservation and preventive methods and maintenance strategies were suggested.