Evli kadınların iletişim becerileri ile evlilik uyumu ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between communication skills of married women and marriage adjustment
  1. Tez No: 721115
  2. Yazar: ARZU KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURMUŞ ÜMMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Evlilik, farklı cinsiyetten iki kişinin aile olmak, hayatı bir arada sürdürmek için kurdukları yasal bir akittir. Evlilik uyumu kavramı ise eşlerin evliliklerinden hissettikleri memnuniyeti ifade eden bir kavramdır. Evlilik uyumunda iletişim becerilerinin en önemli değişkenlerden biri olduğu düşünülmektedir. Bu araştırmanın amacı evli kadınlarda iletişim becerileri ile evlilik uyumu arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Bu amaçla İstanbul ilindeki dört farklı psikolojik danışmanlık merkezinden özel danışma alan 230 kadına sosyodemografik form, iletişim becerileri ölçeği ve çift uyum ölçeği uygulanmıştır. Araştırmadaki veriler SPSS 22 programına girilerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Marriage is a legal contract between two people of different sexes to become a family and to live together. The concept of marital adjustment is a concept that expresses the satisfaction that the spouses feel from their marriage. Communication skills are thought to be one of the most important variables in marital adjustment. The aim of this research is to investigate the relationship between communication skills and marital adjustment in married women. For this purpose, socio-demographic form, communication skills scale and dyadic adjustment scale were applied to 230 people who received support from a psychological counseling center in Istanbul.