A habitable domestic space: Lucien Kroll and his participatory methods
Yaşanabilir bir konut mekânı: Lucien Kroll ve onun katılımcı yöntemleri
- Tez No: 721132
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA CÂNÂ BİLSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bugün, ev mekânı anlamı, üretimi ve inşası ile birlikte mimari ve disiplinler arası bir konu olmaya devam etmektedir. Konut çevrelerinin sakinleri için taşıdığı anlamlar, sosyal, kültürel, politik ve ekonomik bağlamlara bağlı olarak çeşitli şekillerde yorumlanmaktadır. Bununla birlikte, II. Dünya Savaşı sonrası konut açığının yaşandığı dönemde, mimarlar bu sorunu gidermek için düşük maliyetle seri üretimi yapılan standartlaştırılmış konut tasarımlarına yönelmişlerdir. İşlevsellik ve makineleşme amacı güden birleştirici bir yaklaşım, geniş alanlara yayılan standart toplu konutlarla sonuçlanmıştır. Bir yandan konut, benlik imgesinin benzersiz, bireysel bir ifadesi ve içinde yaşayanlar için fiziksel, sosyal ve kültürel özelliklere göre kişiselleştirilmiş anlamların temsilcisi olarak ortaya çıkmış, diğer yandan ise konut yapımında etkili bir yol olan standardizasyon, bireyselliği evin yaratılma sürecinin dışında bırakmıştır. Dolayısıyla, konut yapımındaki karar verme sürecinin, ev mekânı hakkında en derin bilgiye sahip olan konut sakinlerinden bağımsız olarak ele alınması, ev sakinleri ile yapılı çevreleri arasında bir ilişkisizlik ve çelişki ortaya çıkartmıştır. Bu anlamda konut ortamlarının yapım sürecinde belirleyici faktörlerden biri olarak mimarın rolü ve tasarım yöntemleri öne çıkmıştır. Konuyla ilgilenen bazı mimarlar ise, iyi hesaplanmış ve standartlaştırılmış geometriler yerine, insanlara yaşanabilir ev mekanları sağlamak için katılımcı bir yaklaşım benimsemiştir. Bunlar arasında Lucien Kroll, kullanıcılarla iş birliği yapan tasarım yöntemi sayesinde uluslararası tanınırlığa ulaşmış bir mimar olarak karşımıza çıkmaktadır. Onun mimari anlayışı çeşitlilik ve peyzajla olan ilişkilerden ilham almış ve endüstriyel unsurları bilinçsiz bir tekrardan ziyade yaratıcılığa izin verecek şekilde kullanmayı hedeflemiştir. Bu çalışma; ev mekanını sakinleriyle ilişkilendiren anlamlara ve bu anlamları sosyal, kültürel ve zihinsel ortamlarla bağlantı kurarak ortaya çıkartmaya, sakinlerin ev mekanının aktif yapım ve karar verme süreçlerine dahil olmasının önemine, ve bir mimar olarak ev mekanlarının tasarımında kullanıcılarıyla iş birliği içinde çalışan ve deneyler yapan Lucien Kroll'a odaklanmıştır. Ayrıca, Kroll'un özellikle ev ve sosyal konut konusundaki tasarım yaklaşımını ve mimari anlayışını, dönemin mekân, yapılı çevre ve ev ile ilgili teorileriyle ilişkilendiren yorumlayıcı bir çalışma olarak anlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, the house, its meaning, and its industrial production and construction is both an architectural and interdisciplinary issue. How the housing environments are shaped affects the inhabitants, and the meanings conveyed by the built environment are interpreted by them in various ways depending on social, cultural, political, and economic contexts. However, during the post-war period, the architects were appealed to the idea of mass-produced standardized housing in favor of low-cost and rapid construction to cover the housing shortage. A unifying approach in aspiration of functionality and mechanization resulted in vast landscapes of mass housing. On the one hand, the dwelling was perceived as a unique, individualistic expression of self-image and personalized meanings for its inhabitant varying from physical to cultural and social aspects, on the other, the standardized construction of the houses excluded the individuality from the creation process. Hence, a contradiction occurred between the inhabitants and their built environment as the decision-making process in constructing houses disregarded the inhabitants holding the most intimate knowledge about their domestic space. In this sense, the role of an architect and his/her chosen design methods became prominent as the decisive factors in the process of building housing environments. Some architects adopted a participatory approach to provide people with habitable domestic spaces, instead of well-calculated and standardized geometries. Among them, Lucien Kroll became an internationally recognized architect under favor of his design methods collaborating with the inhabitants. His architecture contained diversity and was tightly connected with landscape, while utilizing industrial elements in a way that allowed creativity, rather than monotonous repetition. Therefore, this study focuses on the domestic space in relation to inhabitants' associated meanings and their social, cultural, and mental backgrounds, the importance of the inhabitants' participation in the decision-making and actively building processes of domestic space, and Lucien Kroll as an architect who practiced and experimented on domestic spaces in collaboration with the users. It aims to understand Kroll's design approach, especially in the matter of house and housing, and his architecture in relevance to the theories associated with the place, the built environment and the house through an interpretive study.