Fenolik reçine esaslı fren balatalarında kullanılan metalik talaşların aşınma, sürtünme ve ısı iletim katsayısına etkileri
The effects of metallic chips used in phenolic resin-based brake pads on wear, friction and heat transfer coefficient
  1. Tez No: 721131
  2. Yazar: ERGÜL EROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU SUGÖZÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, otomotiv kompozit fren balatalarında kullanılan metalik talaşların frenleme performansına etkisi incelenmiştir. Çalışmanın asıl amacı; son yıllarda Amerika ve Avrupa ülkelerinde fren balata içeriğinde kullanım oranı sınırlanan bakır talaşının etkilerini incelemek ve bakır yerini alabilecek metalik talaşların sonuçları ile kıyaslamaktır. Buna göre bakır, alüminyum, çinko, pirinç ve çelik talaşı içeren fren balataları üretilerek aşınma, sürtünme ve ısı iletim katsayısı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Toz halindeki yapısal komponentlere, kütlece %10-%15-%20 oranında metalik talaş eklenerek toz metalurjisi yöntemiyle balata üretimi gerçekleştirilmiştir. Üretilen bu balataların fren sürtünme testleri chase tipi sürtünme cihazında yapılmıştır. Yapılan deneyler sonucunda ortalama sürtünme katsayısı, aşınma miktarı, ısı iletim katsayısı, sertlik, yoğunluk, özgül aşınma oranı ve yüzey pürüzlülük değerleri hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre balatalarda metalik talaşların aşınmaya, sürtünmeye ve ısı iletim katsayısına etkisi olduğu ve uygun metalik talaşın kullanılması durumunda balatanın mekanik ve fiziksel özelliklerinin artabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of metallic chips used in automotive composite brake pads on braking performance was investigated. The main purpose of the study is to examine the effects of copper shavings, whose usage rate has been limited in brake pad content in America and European countries in recent years, and to compare the results of metallic chips that can replace copper. Accordingly, brake pads containing copper, aluminum, zinc, brass and steel chips were produced and their effects on wear, friction and heat transfer coefficient were investigated. By adding 10%-15%-20% by mass metallic chips to the powdered structural components, pads were produced by powder metallurgy method. Brake friction tests of these produced pads were carried out in a chase type friction device. As a result of the experiments, average friction coefficient, amount of wear, heat transfer coefficient, hardness, density, specific wear rate and surface roughness values were calculated. According to the results obtained, it has been observed that metallic chips have an effect on wear, friction and heat transmission coefficient in the pads, and that the mechanical and physical properties of the pad can be increased if the appropriate metallic chips are used.