Ma'mûratü'l-Azîz Gazetesi açıklamalı fihristi ve değerlendirmesi (1885-1886)
Ma'mûratü'l-Azîz Newspaper Explanatory Index and its assessment (1885-1886)
- Tez No: 721263
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ HAYKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
5 Ekim 1883 tarihi itibariyle yayın hayatına başlayan Ma'mûratü'l-azîz gazetesi Anadolu'da yayınlanan en uzun ömürlü gazetelerden biri olmuştur. Yayınlandığı ilin ilk gazetesi olması ve yayınlandığı ilin adı almış olması hasebiyle Elâzığ basın yayın tarihi bakımından ayrı bir öneme sahiptir. Kesintili yayın dönemleriyle devam etmesine rağmen Cumhuriyetin ilanından sonra 1935 yılına değin yayınlanabilmiştir. Harf inkılabının ardından El'aziz ismiyle yayın hayatını sürdürmüştür. Osmanlı Devleti'nin son dönemine ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş dönemine şahitlik etmesi bakımından Ma'mûratü'l-azîz gazetesi bu tarih aralıklarında yapılacak çalışmaların yanı sıra Elâzığ ve Doğu vilayetleri ile ilgili yapılacak çalışmalarda da önemli kaynak olma özelliğine sahiptir. Bu çalışmada Ma'mûratü'l-azîz gazetesi koleksiyonunun 1885-1886 yıllarında yayınlanan 75 sayının açıklamalı fihristi ve değerlendirmesi yapılmıştır. Bu çalışmayla gazetede yer alan haber, makale, reklam ve ilanların açıklamalı fihristi ve dahi değerlendirmesi yapılarak Osmanlı Devleti başta olmak üzere Elâzığ ve çevre illerdeki siyasi, sosyal, iktisadi ve kültürel gelişmelerin Ma'mûratü'l-azîz gazetesinde ki yayınların fihristi ve değerlendirmesine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ma'mûratü'l-azîz Newspaper, which started its publication on October 5, 1883, has been one of the long-lasting newspapers published in Anatolia. Since it was the first newspaper of the province in which it was published and took the name of the province (Elâzığ), this newspaper has a special importance in terms of publication history of Elâzığ. Ma'mûratü'l-azîz Newspaper continued its publication periods despite the interruptions and has been published until 1935 after the proclamation of the Republic. After the alphabet reform, Ma'mûratü'l-azîz Newspaper continued its publication under the name El'aziz. In terms of witnessing the last period of the Ottoman Empire and the founding period of the Republic of Turkey, Ma'mûratü'l-azîz has the feature of being an important source for the studies to be carried out in these date ranges, as well as for the studies to be carried out on Elazig and Eastern provinces. In this study, an annotated index and evaluation of the 75th issue of the Ma'mûratü'l-azîz Newspaper which published in 1885-1886 were made. With this study, an annotated index and evaluation of the news, articles and advertisements in the newspaper were made, and the index and evaluation of the publications in the Ma'mûratü'l-azîz Newspaper about the political, social, economic and cultural developments in Elazig and surrounding provinces, especially in the Ottoman Empire period, were mentioned.