Atıksu geri kazanımının pişirici cihaz üretimi yapan bir endüstrinin su ayak izine etkisi
Effect of wastewater recycling on water footprint of an industry manufacturing cooking apparatus
- Tez No: 721307
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÇOKGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri, Mühendisliği ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışmasında su kullanımı ve kirliliği baz alınarak su ayak izi hesaplama yöntemi sunulmuştur. Bu tez, endüstriyel faaliyetler sonucunda oluşmuş olan suların kendine ait atıksu arıtma tesisindeki su ayak izini incelemektedir. Pişirici ve ısıtıcı cihazların üretim tesisinin atıksu arıtma tesisi kapsamında farklı iki yıla ait su ayak izi hesaplanmış, değerlendirilmiş ve karşılaştırılmıştır. Bu iki ayrı yılda incelenen tesisteki en büyük fark 2018 yılında 2014 yılına nazaran su geri kazanımının yapılmasıdır. Özetle su geri kazanımının ve kazanılan suyun üretimde kullanımının su ayak izine katkısı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the water footprint of the water formed as a result of industrial activities in its own wastewater treatment plant. Within the scope of the wastewater treatment plant of the production facility of cooking and heating appliances, the water footprint of two different years was calculated, evaluated and compared. The biggest difference in the facility, which was examined in these two separate years, is the recycling water and use of this recycled water at the system in 2018 compared to 2014. With this difference, the contribution of water recycling and use to the water footprint, (WF) has been evaluated.