Tirozin kinaz inhibitörlerine karşı direnç gelişiminde rol oynayan miRNA'ların araştırılması
Investigation of miRNA that plays A role in the development of resistance against tyrosine kinase inhibitors
- Tez No: 721323
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, kronik myeloid lösemi (KML) tedavisinde yaşanılan en büyük problemlerden tedavi direnci konusunda araştırma yapmak amacıyla gerçekleştirilmiş ve daha önceki çalışmalarımızda üretilen K562 dirençli alt kolon K562-Ir hücrelerinde elde ettiğimiz veriler ışığında sürdürülmüştür. Tezde de tartışılacağı gibi bu veriler göz önünde tutularak, kronik miyeloid lösemide gelişen tirozin kinaz inhibitör direncinde rol oynayabileceğini düşündüğümüz bazı miRNA'ların etkileri araştırılmıştır. mikroRNA'lar hücre proliferasyonundan ölümüne, farklılaşmadan, haberleşmeye kadar birçok süreçte yer almaktadır. Hücresel süreçlerde önemli yere sahip olan bu moleküller, organizmanın hayatını sağlıklı bir şekilde devam ettirmesi için son derece önemlidir. Bu sistemlerin başında bağışıklık sistemi gelmektedir. Buradan yola çıkarak çalışmamızda literatürden farklı olarak direnç konusunda mikroRNA (miRNA)'larla birlikte doğal öldürücü hücrelerin (NK) ilişkisi üzerinde durulmuştur. KML'de özellikle primer ilaç direncinin gelişiminde miRNA'nın etkisinin araştırılması ile literatüre katılabilecek her türlü bilgi ve gözlem, KML tedavisinde terapötik bir hedef olma potansiyelindedir. Araştırma projemiz, primer direnç gibi KML tedavisinin önemli bir sorununa ışık tutabilecek bulgulara ulaştığı gibi genel hücre biyolojisi alanına da katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate drug resistance, which is one of the biggest problems in the treatment of chronic myeloid leukemia (CML). The data we obtained in K562 resistant lower column K562-Ir cells produced in our previous studies is remarkable. As it is known, miRNAs are involved in many processes from cell proliferation to death, from differentiation to communication. These molecules, which have an important place in cellular processes, are extremely important for the organism to continue its life in a healthy way. The first of these systems is the immune system. From this point of view, in our study, unlike the literature, the relationship between microRNA (miRNA) and natural killer cells (NK) is emphasized. All kinds of information and observations that can be added to the literature by investigating the effect of miRNA in the development of primary drug resistance in CML have the potential to be a therapeutic target in the treatment of CML. Our research project will contribute to the general field of cell biology as well as reaching findings that may shed light on an important problem in CML therapy, such as primary resistance.