Yoğun bakım hemşirelerinin yaşam sonu bakıma yönelik tutum ve davranışları ile ölüme karşı tutumlarının incelenmesi
Investigation of intensive care nurses' attitudes and behaviors towards end-of-life care and attitudes towards death
  1. Tez No: 721324
  2. Yazar: HALİT YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNA ÖZVEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırma yoğun bakım hemşirelerinin yaşam sonu bakıma ilişkin tutum ve davranışları ile ölüme ilişkin tutumlarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma Çorum İli'nde faaliyet gösteren hastanelerin yoğun bakım ünitelerinde çalışan ve araştırmaya gönüllü katılan 200 hemşire ile yapılmıştır. Çalışma için gerekli etik kurul onayı ve kurum izinleri alınmıştır. Araştırma verileri tanıtıcı özellikler formu, Yoğun Bakım Hemşirelerinin Yaşam Sonu Bakıma Yönelik Tutum ve Davranışları Ölçeği ve Ölüme İlişkin Tutum Profili (Death Attitude Profile Revised) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, t testi ve spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Hemşirelerin yaş ortalaması 28,78±6,43, hemşirelikte toplam hizmet yıl ortalaması 6,72±5,65 olup %63,5'inin kadın olduğu saptanmıştır. Hemşirelerin Yaşam Sonu Bakıma Yönelik Tutum ve Davranış Ölçeği alt boyutlarından aldığı puanlar incelendiğinde; Yaşam Sonu Bakıma Yönelik Tutum ve Davranış Ölçeği tutum alt boyut puan ortalamasının 34,07±5,02, Yaşam Sonu Bakıma Yönelik Tutum ve Davranış Ölçeği davranış alt boyut puan ortalamasının 16,56±4,18, Yaşam Sonu Bakıma Yönelik Tutum ve Davranış Ölçeği genel toplam puan ortalamasının 50,62±7,31 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the intensive care nurses' attitude and behaviors towards the end-of-life care and attitudes towards death. The study was conducted on voluntarily participating 200 nurses working at the intensive care units of the hospitals in Çorum Province. Ethics committee approval and institutional permissions were obtained, required for the study. Research data were collected using the descriptive characteristics form, the Intensive Care Unit Nurses' Attitude and Behaviors towards the End-of-Life Care scale, and the Death Attitude Profile Revised (DAP-R) scale. When analyzing the data, frequency, percentage, mean, standard deviation, t-test, and Spearman correlation analysis were conducted. The mean age of the nurses was 28.78 ± 6.43, the mean total years of service in nursing was 6.72 ± 5.65, and 63.5% of them were women. When the scores gathered from the sub-dimensions of the Nurses' Attitude and Behaviors towards the End-of-Life Care Scale were examined, the mean score of the attitude sub-dimension was 34.07 ± 5.02, the mean score of the behavior sub-dimension was 16.56 ± 4.18, and the mean score of the overall total was 50.62±7.31.