Elektronik harp destek sistemlerinde anten tarama tipi sınıflandırması
Antenna scanning type classification in electronic warfare support systems
  1. Tez No: 721369
  2. Yazar: EMİRHAN ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAKUP SABRİ ÖZKAZANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, farklı öznitelik çıkarma yöntemleriyle elde edilen öznitelik vektörleri gözetimli ve gözetimsiz öğrenme yöntemlerinde kullanılarak Elektronik Harp Destek Sistemlerinde kullanılan anten tarama tipileri belirlenmiştir. Ayrıştırılmış radar darbelerinin genlik örüntüleri önerdiğimiz modelleri besler ve ilgili tarama tipi otomatik olarak elde edilir. Gözetimli ve gözetimsiz öğrenme modellerine girdi sağlayan öznitelik vektörü farklı yöntemler kullanılarak oluşturulmuştur. Yapay veri setleri üzerinde yapılan deneyler önerilen Uzun-Kısa Süreli Bellek tabanlı Otomatik Kodlayıcı ile öznitelik çıkarma tekniğinin ele alınan problem için en iyi sonuçları verdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, antenna scanning types used in Electronic Warfare Support Systems were determined by using the feature vectors obtained by different feature extraction methods in supervised and unsupervised learning methods. The amplitude patterns of the separated radar pulses feed into the patterns we propose and the corresponding scan type is automatically obtained. The feature vector that provides input to supervised and unsupervised learning models was created using different methods. Experiments on synthetic datasets show that the proposed feature extraction technique with Long-Short Term Memory based Autoencoder gives the best results for the problem under consideration.