Türkiye'deki bazı verbascum l. (Grup J) (Scrophularıaceae) türlerinin polen morfolojisi
Pollen morphology some of verbascum l. (Group J) (Scrophulariaceae) species in Turkey
- Tez No: 721522
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHİT DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de yayılış gösteren Verbascum L. (Grup J) (Scrophulariaceae) cinsine ait (Verbascum caesareum Boiss, V. amanum Boiss, V. agastachyum Hub.-Mor, V. vulvanicum var. viridans Hub.-Mor, V. vulcanicum var. vulcanicum Hub.-Mor, V. urceolatum Hub.-Mor., V. galilaeum Boiss, V. flavipannosum Hub.- Mor., V. stenostachyum Hub.- Mor.) 9 taksonun palinolojik özellikleri incelenmiştir. İncelenen taksonların, polen preparatları Wodehouse ve Asetoliz metoduna göre hazırlanmıştır. Taksonlara ait polenlerin morfolojik özelllikleri ışık mikroskobu ile saptanmış ve ardından hem ışık mikroskobu ile hem de SEM ile mikrofotoğrafları çekilmiştir. Işık mikroskobuyla yapılan palinolojik incelemeler sonucunda polenlerin boyutlarında (polar eksen, ekvatoral eksen, Amb çapı) apertürlerin ebatlarında (kolpus boyu, kolpus eni, por boyu ve por eni) ve ayrıca ekzin kalınlıklarında farklılıklar gözlenmiştir. İncelenen Verbascum (Grup J) cinsine ait taksonların polenlerinin trikolporat, polen şekillerinin oblat sferoid ve ekzin ornemantasyonun ise mikroretikülat olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmadan elde edilen verilere göre her bir taksona ait polen tanımları yapılmış ve teşhis anahtarı hazırlanmıştır. Ayrıca polenlerin polar eksen, ekvatoral eksen ve Amb çap uzunluk değerlerine ait dal yaprak grafikleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, palynological features of 9 taxa (Verbascum caesareum Boiss, V. amanum Boiss, V. agastachyum Hub.-Mor, V. vulvanicum var. viridans Hub.-Mor, V. vulcanicum var. vulcanicum Hub.-Mor, V. urceolatum Hub.-Mor., V. galilaeum Boiss, V. flavipannosum Hub.- Mor., V. stenostachyum Hub.- Mor.) which belong to Verbascum (Group J) (Scrophulariaceae) in Turkey were scruntinized. The pollen preparations of the examined taxa were prepared according to the Wodehouse and Acetolysis methods. Morphological properties of pollen grains were determined with light microscope. Furthermore, pollen grains of 9 taxa were observed via SEM. As a result of palynological examinations with light microscopy, differences were observed in the dimensions of pollen (polar axis, equatorial axis, Amb diameter), the dimensions of apertures (colpus length, colpus width, pore size and pore width), and also in exine thickness. Consequently, the pollen type of the taxa which belongs to Verbascum (Group J) is tricolporate, shape of pollen grains is oblate spheroidal, exine ornamentation is microreticulate. According to that the results of this research, pollen descriptions of Verbascum (Group J) taxa were given and identification depending on pollens were prepared. Boxplot graphics of polar axis, equatorial axis and Amb measures were drawn.