Bulanık çok kriterli karar verme yöntemlerini kullanarak sürekli iyileştirme projelerinin seçimi ve önceliklendirilmesi
Selecting and prioritizing continuous improvement projects using fuzzy multi- criteria decision making methods
  1. Tez No: 721896
  2. Yazar: ÇAĞRI DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM MÜGE TESTİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
İşletmeler, küreselleşen dünya ve giderek artan rekabet koşullarında mevcudiyetlerini sürdürmek üzere kalite, maliyet, hız vb. konularda sürekli iyileşmek ve pazarda yerlerini güçlendirerek korumak zorundadırlar. Bu amaçla işletmeler, yıllardır süregeldiği şekilde sürekli iyileştirme araçlarından faydalanarak (Yalın 6 Sigma, Kaizen vb.) iyileştirme projeleri gerçekleştirmektedirler. Ancak bu projelerin gerçekleştirilmesi için de gerekli olan kaynaklar sınırlıdır. Bu nedenle, kaynaklar da göz önüne alınarak etki seviyesi yüksek projelerin seçimi ve önceliklendirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, bir savunma sanayi firmasında gerçekleştirilen sürekli iyileştirme projelerinin seçimi ve önceliklendirilmesi konusunda bir metot oluşturulması hedeflenmiştir. Bu amaçla, öncelikle bir değerlendirici kurul oluşturulmuş, sürekli iyileştirme projeleri için yapılan geçmiş proje beyanları, literatür araştırmaları ve şirket hedefleri de göz önüne alınarak seçim ve önceliklendirme kriterleri belirlenmiştir. Çalışma, çok kriterli karar verme yöntemlerinden olan Analitik Hiyerarşi Prosesi (Analytical Hierarchy Process-AHP), Bulanık Analitik Hiyerarşi Prosesi (Fuzzy Analytical Hierarchy Process-FAHP) , İdeal Çözüme Benzerlikle Tercih Düzeni Tekniği (Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution- TOPSIS) ve Bulanık İdeal Çözüme Benzerlikle Tercih Düzeni Tekniği (Fuzzy Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution-FTOPSIS) ile gerçekleştirilmiş, ve bu yöntemler kullanılarak farklı departmanlardan alınan 10 proje sıralanmıştır. Elde edilen farklı sıralamalar ise, Copeland Yöntemi ile birleştirilerek, bütünleştirilmiş sıralama belirlenmiştir. Sonrasında her yöntemin bütünleştirilmiş sıralama ile olan korelasyonu incelenmiştir. Çalışmanın işletmelerde sürekli iyileştirme projelerinin değerlendirilmesini analitik ve mantıksal bir yaklaşımla ele alması nedeniyle de literatüre katkı sağlanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to maintain their existence in the globalizing world and increasingly competitive conditions, businesses need to improve their quality, cost, speed, etc. It has to constantly improve on issues and maintain its position in the market by strengthening it. For this purpose, businesses carry out improvement projects by making use of continuous improvement tools (Lean 6 Sigma, Kaizen, etc.) as they have been for years. However, the resources necessary for the realization of these projects are available. For this reason, it is necessary to select and prioritize projects with high impact levels by considering these resources. In this study, it is aimed to establish a method for the selection and prioritization of continuous improvement projects carried out in a defense industry company. For this purpose, an evaluator committee was formed, and selection and prioritization criteria were determined by taking into account the previous project statements, literature research and company targets for continuous improvement projects. The study was carried out with Analytical Hierarchy Process-AHP, Fuzzy Analytical Hierarchy Process-FAHP, Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution -TOPSIS and Fuzzy Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution- FTOPSIS, which are multi-criteria decision making methods, and total scores were calculated for 10 projects taken from different departments in the project evaluation forms prepared. The ranking was made by comparing the projects within themselves according to the scores formed. 4 different methods were compared and combined with the Copeland Method, which is a common ranking methodology, and the final ranking was revealed. Afterwards, the correlation of each method with the integrated ranking was examined. It is aimed to contribute to the literature as the study deals with the evaluation of continuous improvement projects in enterprises with an analytical and logical approach.