Hüseyin Bin Ahmed'in Câmiü'n-Nesâyih eseri (Araştırma-inceleme ve metin 149-222 varakları)
Hüseyin Bin Ahmed's book: Câmiü'n-Nesâyh (Research- review-analysis 149-222 pages)
- Tez No: 721916
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 442
Özet
XVI. yüzyıl şairlerinden olan Hüseyin b. Ahmed, Halvetî tarikatına bağlı mutasavvıf bir şairdir. Câmiü'l-Envâr alâ Tefs îri'l-İhlās, Câmiü'n-Nesâyih ve Dürr-i Meknûn adlı üç eseri bulunmaktadır. Câmiü'l-Envâr alâ Tefsîri'l-İhlās üzerine yapılmış bir doktora çalışması bulunmaktadır. Üzerinde çalıştığımız Câmiü'n-Nesâyih üzerine yapılmış herhangi bir çalışma bulunmaması bizi bu eseri araştırmaya yöneltmiştir. Ehliman Simitçioğlu'yla birlikte eserin Süleymaniye Yazma Eserler Kütüphanesi Serez Bölümü 1744 demirbaş numarasıyla kayıtlı bulunan nüshasına ulaştık. Ayrıca eserin, Hacı Mahmut Efendi 1604 demirbaş numarasıyla kayıtlı bir nüshasının da olduğunu öğrendik. Çalışmamızı eserin kimi yerlerinde bu nüshadan faydalanarak tamamladık. Eserin 1-70b varakları üzerine Ehliman Simitçioğlu yüksek lisans tezi olarak çalışmıştır. Bizim çalışmamız 149-222 varaklarını kapsamaktadır. Ortaya koyduğumuz bu çalışmada ilk olarak şairin hayatı, edebî kişiliği, bağlı olduğu tarikatı, tasavvuf anlayışı ve eserleri hakkında gerek kaynaklardan gerekse eserde tespit ettiğimiz bilgiler verilmiş ardından Câmiü'n-Nesâyih'in şekil ve muhteva yönünden incelenmesi yapılmış son olarak da eserin transkripsiyonlu metni verilerek çalışma tamamlanmıştır. Câmiü'n-Nesâyih; dinî tasavvufî bir nasihatnâme olup içeriğinde mevlid, miraçnâne türlerini kapsamasının yanında Yasin Suresinin bir kısmının da tefsiri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
XVI. Hüseyin B. Ahmed one of the poets of the century, he is a mutassavvuf poet affiliated with the Halveti sect. He has three works called Câmiü'l-Envâr alâ Tefsîri'l-İhlās, Câmiü'n-Nesâyih and Dürr-i Meknûn. There is a doctoral study about Câmiü'l-Envâr alâ Tefsîri'l-İhlās. The absence of any work on the Câmiü'n-Nesâyih that I was working on led us to investigate this work.We have reached the copy of the work with the registration number 1744 of the Serez Department of the Suleymaniye Yazma Eserler Library with Ehliman Simitçioğlu. We also found out that the work is in a copy registered to Hacı Mahmut Efendi 1604 demirbaş number. We have completed our work by using this copy in some places of the work. Ehliman Simitcioglu worked on the 1-70b assets of the work as a master's thesis. Our study include 149-222 sheets. This study, we have demonstrated the first poet's life, literary personality cult and mysticism in the works about his work and the understanding of the sources given the information we have detected then the need camiu-nesayih the form and content of the text has been analyzed in terms of the given transkripsiyonlu of work and finally the work has been completed. Câmiü'n-Nesâyih; It is a religious Sufi advice and includes mevlid and miraçnane types in its content, as well as part of Surah Yasin has been explained.