Aydın ili Koçarlı ilçesinde akıllı tarım ile konvansiyonel tarım uygulamalarının ekonomik yönden değerlendirilmesi
Evaluating the economics of smart farming and conventional farming practices in Koçarli district of Aydın province
  1. Tez No: 722000
  2. Yazar: HÜSEYİN TAYYAR GÜLDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Çalışmada, 2017-2018 üretim döneminde Aydın ili Koçarlı ilçesinde faaliyet gösteren akıllı tarım ve konvansiyonel tarım işletmelerinin ekonomik yönden değerlendirilmesi yapılmıştır. Araştırma sonucunda, akıllı tarım işletmesinde kullanılan teknolojik alet-ekipmanların dekara yatırım maliyetleri 10.764,89 TL/da olarak tespit edilmiştir. Konvansiyonel tarım işletmelerinin dekara saf hasılası ortalama 1.448,17 TL/da olarak belirlenmiş, aktif sermayenin %70,50'sini toprak sermayesinin oluşturduğu tespit edilmiştir. Mevcut sermaye koşullarında, konvansiyonel tarım yapan işletmelerin akıllı tarım uygulamalarını tek başlarına gerçekleştirme ihtimallerinin düşük olduğu söylenebilir. Belirlenen ürünlerde (domates, biber, karpuz, kavun ve patlıcan) hesaplanan birim üretim maliyetleri sonucunda akıllı tarım uygulamalarının (domates 0,40 TL/kg; biber 1,21 TL/kg; karpuz 0,75 TL/kg; kavun 1,21 TL/kg; patlıcan 1,06 TL7kg), konvansiyonel tarım uygulamalarına (domates 0,42 TL/kg; biber 1,23 TL/kg; karpuz 0,91 TL/kg; kavun 1,27 TL/kg; patlıcan 1,07 TL/kg) göre birim üretim maliyetlerinin daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, konvansiyonel tarım yapan işletmelerin girdi kullanım etkinlikleri Cobb-Douglas üretim fonksiyonu ile analiz edilmiş, konvansiyonel tarım yapan işletmelerde belirli ürünlerde kimyasal gübre masrafının, fide masrafının, tarımsal ilaç masrafının ve kullanılan işgücünün aşırı kullanıldığı belirlenmiştir. Konvansiyonel tarım yapan işletmelerin, akıllı tarım uygulamalarına karşı olası davranışlarında meydana gelen değişiklikler lojistik regresyon analizi ile incelenmiştir. Belirlenen senaryolar karşısında üreticilerin akıllı tarım hakkında bilgi sahibi olmasının, yaşlarının genç olmasının ve tarımsal gelirlerindeki artışın akıllı tarım uygulamalarını kullanma olasılığını olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, smart farming enterprises and conventional farming enterprises were evaluated economically in Aydın province, Koçarlı district through the 2017-2018 production period. The investment costs of technological tools and equipment used in the smart farming enterprises per decare have been found as 10,764.89 Turkish Lira. The average pure income per decare of conventional farming enterprises has been found as 1,448.17 Turkish Lira, and it has been found that 70.50% of the active capital is the land capital. It can be said that conventional farmers are unlikely to perform smart farming alone under current capital conditions. It has been determined that the unit production costs of smart farming (tomato 0.40 TL/kg; pepper 1.21 TL/kg; watermelon 0.75 TL/kg; melon 1.21 TL/kg; eggplant 1.06 TL/kg) are lower than conventional farming practices (tomato 0.42 TL/kg; pepper 1.23 TL/kg; watermelon 0.91 TL/kg; melon 1.27 TL/kg; eggplant 1.07 TL/kg). Moreover, the input efficiency of the conventional farming were analyzed with the Cobb-Douglas production function. As a result of the analysis, it was found that chemical fertilizer cost, seed cost, pesticide cost and labor are used excessively in conventional farming. Stated intentions of conventional farmers towards smart farming practices were analyzed by logistic regression analysis. With the scenarios, it was found that the farmers' having knowledge about smart farming, their being younger age and the increase in their agricultural income positively affect the possibility of using smart farming.