Açıköğretim öğrencilerinin öz yönetimli öğrenme becerileri ile mobil öğrenmeye yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating relation between self-regulated learning skills and attitudes towards mobile learning of open education students
  1. Tez No: 722104
  2. Yazar: BEHİYE TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN ÖZDAMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmanın amacı; Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi öğrencilerinin öz yönetimli öğrenme becerileriyle mobil öğrenmeye yönelik tutumları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemi çerçevesinde ilişkisel tarama modeli tercih edilmiştir. Araştırma grubunu 2021-2022 Güz Döneminde Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesinde aktif öğrenim gören 1209 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma grubunda 644 kadın ve 565 erkek öğrenci yer almaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla demografik bilgi formu ve iki farklı ölçek kullanılmıştır. İlk ölçek öğrenenlerin öz yönetimli öğrenme becerilerini belirlemek amacı ile kullanılan“Öz Yönetimli Öğrenme Becerileri Ölçeği”, ikinci ölçek ise öğrenenlerin mobil öğrenmeye yönelik tutumlarını belirlemek amacı ile kullanılan“Mobil Öğrenmeye Yönelik Tutum Ölçeği”dir. Araştırma kapsamında ölçeklerden elde edilen veriler öğrenenlerin cinsiyetine, yaşına, öğrenim durumuna ve ikinci üniversite fırsatından yararlanıp yararlanmamasına göre, SPSS (Versiyon 25.0) kullanılarak analiz edilmiştir. Betimsel istatistik yöntemlerinin yanı sıra öz yönetimli öğrenme becerileri ve mobil öğrenmeye yönelik tutum arasındaki ilişkinin incelenmesi için korelasyon katsayısı hesaplanmıştır. Araştırmanın sonucuna göre; öz yönetimli öğrenme becerileri ve mobil öğrenmeye yönelik tutum arasında pozitif yönlü orta güçte ilişki çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the relation between open education students' self-regulated learning skills and their attitudes towards mobile learning. In the research, the relational survey model was preferred within the framework of the quantitative research method. The research group consists of 1209 students actively studying at Anadolu University Open Education System in the Fall Semester of 2021-2022. There are 644 female and 565 male students in the research group. A demographic information form and two different scales were used to collect data in the study. The first scale is the“Self-regulated Learning Skills Scale”, which is used to determine the self-regulated learning skills of the students, and the second scale is the“Attitude Scale towards Mobile Learning”, which is used to determine the students' attitudes towards mobile learning. The data obtained from the scales within the scope of the research were analyzed by using SPSS (Version 25.0) according to the gender, age, education level of the learners and whether they benefited from the second university opportunity. In addition to descriptive statistical methods, the correlation coefficient was calculated to examine the relation between self-regulated learning skills and attitudes towards mobile learning. According to the results of the research; there was a moderately positive relationship between self- regulated learning skills and attitudes towards mobile learning.