Vitiligo hastalarında bilişsel çarpıtmaların depresyon ve anksiyete üzerine etkisi
The effect of cognitive distortion on depression and anxiety in vitiligo patients
  1. Tez No: 722150
  2. Yazar: YELİZ YALVAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ŞARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma pigmenter bir rahatsızlık olan vitiligoya sahip bireylerin bilişsel çarpıtmalarının depresyon ve kaygı düzeylerine etkisini araştırmaktadır. Araştırma nicel olarak yürütülmüş ve veri toplama süreci elektronik ortamda gerçekleşmiştir. Çalışmada 18-65 yaş aralığında yaş ortalamaları 36 olan 141 vitiligo hastası ve 125 sağlıklı katılımcı yer almıştır. Her iki grubun katılımcılarına Beck Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği ve Bilişsel Çarpıtma Ölçeği uygulanmıştır. Analizlerde normallik dağılımı, demografik değişkenlere göre ortalama değer ve standart sapma skorları hesaplanmıştır. Gruplar arası farklılıkların anlamlandırılabilmesi için Bağımsız Örneklem T-Testi, Mann-Whitney U Testi, ANOVA ve Kruskal-Wallis Testleri kullanılmıştır. Vitiligo hastalarının bilişsel çarpıtmaları ile depresyon ve anksiyete düzeyleri arasındaki ilişkiye yönelik Pearson Korelasyon Analizi, vitiligo grubunun bilişsel çarpıtmalarının depresyon ve anksiyete düzeylerini yordamaya yönelik ise Çok Değişkenli Doğrusal Regresyon Analizi uygulanmıştır. Vitiligo hastalarının %50.4'ünün erkek, %72.3'ünün evli, %48.9'unun üniversite mezunu olduğu ve %69.5'inin çalıştığı saptanmıştır. Vitiligo tanısı alan hastaların %73'ünün en az bir tane kronik rahatsızlığı olduğu, %36.2'sinin ilaç, %42.6'sının sigara ve %24.8'inin alkol kullandığı bulunmuştur. Kontrol grubu katılımcılarının %51.2'sinin kadın, %56'sının evli, %68'inin üniversite mezunu olduğu, %75.2'sinin bir işte çalıştığı, %70.4'ünün sigara ve %75.2 alkol kullanmadığı görülmüştür. Vitiligo hastalarının sağlıklı kontrol grubuna göre Beck Depresyon, Beck Anksiyete ve Bilişsel Çarpıtma Ölçekleri'nden istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek skorlar elde etmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effects of cognitive distortions on depression and anxiety levels of individuals with vitiligo, a pigmentary disorder. The research was carried out quantitatively and the data collection process was carried out electronically. In the study, 141 vitiligo patients with an average age of 36 and 125 healthy participants were included in the 18-65 age range. Beck Depression Scale, Beck Anxiety Scale and Cognitive Distortion Scale were administered to the participants of both groups. Normality distribution, mean value and standard deviation scores according to demographic variables were calculated in the analyses. Independent Sample T-Test, Mann-Whitney U Test, ANOVA and Kruskal-Wallis Tests were used to make sense of the differences between groups. Pearson Correlation Analysis was used for the relationship between the cognitive distortions of vitiligo patients and their depression and anxiety levels, and Multivariate Linear Regression Analysis was used to predict the depression and anxiety levels of the cognitive distortions of the vitiligo group. It was determined that 50.4% of vitiligo patients were male, 72.3% were married, 48.9% were university graduates and 69.5% were working. It was found that 73% of the patients diagnosed with vitiligo had at least one chronic disease, 36.2% used drugs, 42.6% smoked cigarettes and 24.8% used alcohol. It was observed that 51.2% of the control group participants were women, 56% were married, 68% were university graduates, 75.2% were employed, 70.4% did not smoke and 75.2% did not use alcohol. Vitiligo patients achieved statistically significantly higher scores on Beck Depression, Beck Anxiety and Cognitive Distortion Scales compared to the healthy control group.