Türk borçlar hukuku kapsamında sürekli iş göremezlik zararı ve tazmini
Permanent incapacity harm and compensation in Turkish law of obligations
- Tez No: 722158
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞENUR ŞAHİN CANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Sürekli iş göremezlik zararı şahsa ilişkin malvarlığı zararı olarak maddi zararlar kapsamında değerlendirilmektedir. Türk Borçlar Kanunu m. 54 hükmünde Bedensel Zararlar kenar başlığı altında Çalışma Gücünün Sürekli Olarak Azalmasından Kayıplar olarak yasal düzenleme altına alınan işgücü kaybı zararının kapsam ve niteliğinin tespiti öğreti ve uygulamaya bırakılmıştır. Zarar gören ile zarar veren arasında adil bir dengenin sağlanması için zarara ilişkin tazminatın kapsamının net bir şekilde tespit edilmesi gerekmektedir. Zarar görenin gelir durumunun, zarar verici olay tarihi itibariyle bakiye çalışma ve hayat süresinin ve meydana gelen işgücü kaybı oranının güncel mevzuat ve yargı kararları doğrultusunda belirlenmesi önem arz etmektedir. Zarara ilişkin unsurların belirlenmesinin ardından yargı kararları ile belirlenen hesap yöntemleri uygulanacak ve somut olay bağlamında var olan indirim sebepleri ve denkleştirilecek yararlar tespit edilerek sonuç tazminat belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
Permanent incapacity harm is evaluated within the scope of pecuniary damage as personal property harm. The determination of the scope and nature of the loss of labor, which is legally regulated as Losses due to the Continuous Decrease of Labor, is left to the doctrine and practice according to the Article 54 titled Bodily Harmed of Turkish Law of Obligations. In order to achieve a fair balance between the injured and the harmed, the scope of the compensation for the harm should be determined clearly. It is important to determine the income status of the injured person, the remaining working and life time as of the date of the harming event, and the rate of labor loss in accordance with current legislation and judicial decisions. After the determination of the elements related to the harm, the calculation methods determined by the judicial decisions will be applied and the results of the compensation will be determined by determining the reasons for the reduction and the benefits to be compensated in the context of the concrete case.