İkili balıkçılık anlaşmaları kapsamında Türk balıkçılar için Türkiye kara suları dışında balıkçılık potansiyeli ve fırsatlar
The fisheries potentials and opportunities for Turkish fishermen outside Turkish territorial waters in the scope of bilateral fisheries agreements
  1. Tez No: 722177
  2. Yazar: ALİ OSMAN KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN ATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 519
Özet
Çalışma kapsamında Türkiye'nin 14 (ondört) ülke ile imzaladığı balıkçılık anlaşmaları/mutabakat zaptları ve bu ülkelerin balıkçılık potansiyelleri incelenmiştir. 14 (ondört) ülkeye ilave olarak halen müzakereleri devam ve balıkçılık potansiyelleri açısından açık fırsatlar içeren Endonezya, Angola, Madagaskar, Mauritus ve Komorlar'ın taslak balıkçılık anlaşmaları ve bu ülkelerin balıkçılık potansiyelleri incelenmiştir. Hâlihazırda Moritanya ve Somali ile imzalanan balıkçılık anlaşmaları/mutabakat zaptları kapsamında Türk balıkçılar açısından fırsatlar olduğu görülmektedir. Ancak Somali için Yasadışı, Kayıtdışı ve Düzenlenmemiş Balıkçılık (IUU) ve Somali sularındaki korsanlık faaliyetleri bu ülkenin balıkçılık potansiyelini yeterince kullanamaması önünde en büyük engel olarak durmaktadır. İmzalanan ikili balıkçılık anlaşmaları/mutabakat zaptları kapsamında Fas, Umman, Tunus, Yemen, Fildişi Sahili, Gambiya, Gine ve Kongo 'da özel sektörler arası ortaklıklar kurulması yoluyla balıkçılık fırsatlarının tesis edilebileceği görülmektedir. Balıkçılık anlaşmaları müzakereleri devam okyanusa kıyısı olan Endonezya, Angola, Madagaskar, Mauritus ve Komorlar'ın Türk balıkçılar açısından önemli balıkçılık fırsatlarına sahip olduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the study, the fishing agreements/memorandum of understandings that Turkey signed with 14 (fourteen) countries and the fishing potential of these countries have been examined. In addition to 14 (fourteen) countries, the draft fishing agreements that still under of negotiation Indonesia, Angola, Madagascar, Mauritius and Comoros which have clear opportunities in terms of fishing potential and the fishing potentials of these countries have been examined. It is seen that there are opportunities for Turkish fishermen within the scope of fishing agreements/memorandum of understanding signed with Mauritania and Somalia. However, Illegal, Unreported and Unregulated Fishing (IUU) for Somalia and piracy activities in Somali waters stand as the biggest obstacle to the inability of this country to use its fishing potential. Within the scope of the signed bilateral fisheries agreements/memorandums of understanding, it is seen that fishing opportunities can be established in Morocco, Oman, Tunisia, Yemen, Ivory Coast, Gambia, Guinea and Congo through the establishment of private sector partnerships. It is considered that Indonesia, Angola, Madagascar, Mauritius and Comoros which are on the coasts to the ocean, and whose Fisheries agreements negotiations still continue have important fishing opportunities for Turkish fishermen.