Osmanlı salnamelerine göre 19. yüzyılda Menteşe Sancağı'nın ekonomik ve sosyal durumu
According to Ottoman empire annuals Menteşe State's economic and social life in the 19. century
- Tez No: 72222
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Bu tez, Osmanlı salnamelerine göre Menteşe Sancağı'nın XIX. yüzyıldaki sosyal ve ekonomik durumundaki değişiklikleri belirlemek amacıyla yazılmıştır. Bu değişiklikler, bazen Osmanlı Devleti'nin ülke çapında yapmaya çalıştığı yenilikler, bazen de dış merkezli ticari gelişmeler doğrultusunda yapılmaktadır. Menteşe Sancağı, XIX. yüzyılın ilk yansında, ana yollardan uzak ve içine dönük bir durum sergilemektedir. Ancak XIX. yüzyılın ikinci yansından itibaren, batıda ve Osmanlı Devleti'nde yaşanan gelişmelere paralel olarak sancakta bir takım değişiklikler gözlenecektir. Sancağın ekonomik hayatındaki değişim, Avrupa'nın hammadde temini maksadıyla Anadolu'ya yönelmesi ile başlamaktadır. Sancakta, bunun yanı sıra sosyal alanda da hareketlenmeler vardır. Bu hareketler, Osmanlı Devleti'nin değişik bölgelerinden gelen göçler sonucu yapılan nüfus iskanlarıyla devlet tarafından genel anlamda yapılmaya çalışılan yeniliklerdir. Bunlara rağmen Menteşe Sancağı, coğrafi yapısının dağlık olması nedeniyle, gelişmeleri geç yakalamak zorunda kalmış ve XX. yüzyıla tipik bir tarım toplumu olarak girmiştir. Hülya CANTÜRK
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis, has been written to determined the changing of social and economic life in Menteşe State in the XIX. century according to Ottoman Empire's annuals. The changes have been from outcenter on eco nomic purpose and from intercenter mainly on social purpose by the government. As from the second part of the XIX. century, there have been some changes on a small scale in Menteşe State. The change firstly has been in economic field, connected with European Countries. İn this term, a trend was seen to supply the raw material by these countries and refreshed state's commercial life. İn social life has been some population movement in state relating to migration from different parts of the Ottoman Empire. All of them were settled.by government to Menteşe State's varios places and also some Nomad tribes settling was made in this term. In addition of these, some social changes were made in administrative institutions and education system. But all these changes were not enough for development in region. So Menteşe State stepped into the XX. century, as a typical agricultural based society and an undeveloped state. Hülya CANTÜRK