Türk bankacılığının dışa açılması ve finans piyasasındaki etkinlikleri
The Opening up of the Turkish banking to the world and ist activities in the financial markets
  1. Tez No: 72223
  2. Yazar: NİLGÜN KALALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYFULLAH ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
ÖZET Gelişmekte olan ülkemizde yatırımların finansmanında etkili rolü olan bankacılık sektörü, gelişen teknoloji ve çağdaş hizmet anlayışıyla Türkiye ekonomisi açısından önem taşımaktadır. Bankacılık sektörü finansal piyasada üstlendiği rol ile fon fazlası olan kesimden fon talep eden kesime kaynak aktarmaktadır. Bankacılık sisteminde faaliyet gösteren kurumlar genel anlamda aracılık etme, kaynaklara mobilite sağlama, kaynak kullanımını iyileştirme, kısa sureli fonlar uzun sureli fon haline dönüştürme, kaydı para diğer bir ifade ile banka parası yaratma, Merkez Bankası'nın piyasalarda istikran sağlamak amacıyla uyguladığı para politikalarının etkinliğini arttırma ve uluslararası ticareti geliştirme gibi temel işlevler üstlenmiş bulunmaktadır. 19801i yıllarda finansal piyasalarda oldukça hızlı bir gelişme olmuştur. Finansal kurumların en önemlisi olan bankacılık da bu gelişmeden büyük ölçüde payını almıştır. Dünyadaki globalleşme eğilimleri sonucunda çeşitli birlikler oluşmuş ve dünya ticaretinin serbestleşmesi olayların dışında kalmamak için piyasa ekonomisinin gerektirdiği serbestleşmeyi gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Para piyasasına devletin daha az müdahalesi, piyasa mekanizmasının gereğidir. İstikrarlı bir ekonomi içinde buna ihtiyaç vardır. Türkiye'de bu yapı içinde en az uyum sorunu bankacılıkta yaşanmaktadır. Çünkü hem teknoloji hem de yapı olarak gelişmeye ve değişmeye elverişlidir. Sadece hukuki olarak ve personel açısından problemler vardır ki bunun da zamanla ekonomik istikrara kavuşmasıyla yoluna gireceği bir gerçektir. Günümüz dünyasında uygulaması 1900'lü yılların ikinci yarısına rastlayan uluslararası Finansman Teknikleri ve Risklerden, korunma yöntemleri ancak 1980'li yıllardan sonra Türkiye'de uygulanmaya başlanmıştır. Bu teknikler yabancı bankaların Türkiye'de şube açmalarıyla daha da yaygınlaşmıştır. Türkiye'nin 1980 sonrası uyguladığı ihracata dayalı sanayileşme politikası ile birlikte ihracatın finansman sorunu gündeme gelmiş ve ihracatın finansmanı için bir alternatif arayışı gündeme gelmiştir. Türkiye'de 1980 yılından sonra uygulanmaya başlanan Finansman Teknikleri şu an yaygın olarak kullanılmaktadır. Türkiye'nin riskli bir ülke olması da bu tekniklerin önemini arttırdığı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The banking sector which plays an important role in the financing of the investments in our developing country is, with developing technology and modern service concegot, of important for Turkey's economy. The banking sector, through its role in the financial market, tarnsfers resources from the sector having surplus funds to the other demanding funds. The institutions openating in the banking system have overtaken, generally speaking, such fundemental functions as mediation, making resources mobile, improving the use of resources, changing short-term funds into long-term funds, registered money, in other words, creating bank money, reinforcing the efficiency of the money policy carried out by Control Bank in order to heep markets stable and expanding international commerce. In the years 1980 there has been a quite rapid development in the financial markets. Banking, the most important' of financal institutions has also got its share, to g great degree, from this development. As a result of the globalisation tendency all over the world there have been various unions and change for the sahe of liberalizing the global commerce. In order not to stay out of these events Turkey has been trying to realize the liberalization requined by market economy. The fact that the State interferes less in the money market is a necessity of market mechanism. This is needed in a stable economy. In Turkey, banking has few adaptation problems in this structure, for it is convenient to develop and change whether in technology or in structure. There are anly law and personnel problems, which will certainly come right, in the course of time, depending on economic stability. In the world of today, International Financing Technics and Protection Methods from Risks whose practice seen in the second half of 1900s were started to be put into effect only after 1980s. These technics become more and more common in parallel to branches opened in Turkey by foreign banks. The industrialisation policy based on exportation which Turkey put into effect after 1980 caused exportation financing and alternative solution to it to be put on the agenda. Financing Technics used in Turkey after 1980 has been widely using nowadeys. I think, the fact that Turkey is a risky country makes technics more important.