Türk ve Azerbaycan hukukunda taşınmaz mülkiyetinin tescilsiz kazanılması
Unregistered acquisition of real estate property in Turkish and Azerbaijan law
  1. Tez No: 722281
  2. Yazar: RAMİL KHALİLOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL AKKANAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 362
Özet
Bu çalışmada, Türk ve Azerbaycan Hukukunda Taşınmaz Mülkiyetinin Tescilsiz kazanılması konusu incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümü taşınmaz mülkiyetinin iktisabında tescil zorunluluğu ve buna istisna getirilme ihtiyacına yöneliktir. Bu kapsamda, taşınmazların kayıt altına alınması gerekliliği, tapu sicil sistemi, tescil ve bunun istisnaları incelenmiştir. Çalışmanın ikinci ve üçüncü bölümlerinde ise taşınmaz mülkiyetinin tescilsiz kazanılması hâlleri incelenmiştir. Bu bağlamda ikinci bölümde, Türk Medeni Kanunu ve Azerbaycan Mülki Mecellesi'nde hüküm altına alınan tescilsiz kazanılma halleri üzerinde etraflıca durulmuştur. Yine bu bölümde Medeni Kanun kapsamında düzenlenmeyen tescilsiz kazanılma hâlleri izah edilmiştir. Taşınmaz mülkiyetinin zamanaşımı ile kazanılmasına hasredilen üçüncü bölümde ise olağan ve olağanüstü zamanaşımı ile taşınmaz mülkiyetinin kazanılması Medeni Kanun ve Mülki Mecelle bakımından karşılıklı olarak incelenmiş ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study has been examined, the issue of Unregistered Acquisition of Real Estate Property in Turkish and Azerbaijani Law. The first part of the study is the obligation of registration in the acquisition of real estate property and the need to make an exception to this. In this context, the necessity of registration of real estates, the land registry system, registration and its exceptions were examined. In the second and third parts of the study were examined, the cases of unregistered acquisition of real estate property. In the second part, the cases of unregistered acquisition, which are stipulated in the Turkish Civil Code and the Azerbaijan Civil Code, were discussed in detail. Again in this section, the cases of unregistered acquisition, which are not regulated under the Civil Code, were elucidated. And also in the third part, which is devoted to the acquisition of real estate ownership by statute of limitations, the acquisition of real estate property with ordinary and extraordinary statute of limitations has been mutually examined and evaluated in terms of the Civil Code and the Civil Law.