Utilization of reservoir characterization and hydraulic fracturing for reservoir sti̇mulation modeling of enhanced geothermal systems (EGS)
Geliştirilmiş jeotermal sistemler (GJS) için rezervuar karakterizasyonu ve hidrolik çatlatma yöntemiyle rezervuar stimulasyon modellemesi
- Tez No: 722282
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KEREM KOÇKAR, DR. GENCE GENÇ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tez çalışması Menderes Grabeninin güneyindeki yüksek jeotermal potansiyeline sahip bir sahada bulunan araştırma sondajı içerisindeki potansiyel rezervuar kaya olma olasılığı olan formasyonlardaki çatlak mekanizmalarının sondaj içerisinde ve yüzey arazi çalışmalarıyla karakterize edilmesi ve hidrolik çatlatma yöntemiyle bu rezervuarların nümerik olarak modellenerek yapay bir geliştirilmilş jeotermal sistem oluşturulması çalışmalarını kapsamaktadır. Sahada jeotermal elektrik üretimi amaçlı açılan sondajda yapılan özel kuyu araştırma testleri ile elde edilen yüzey arazi karakterizasyonu çalışmaları sonucu elde edilen çatlak ve gerilme yönelimi verileri ile karşılaştırılarak rezervuar kayada meydana gelen kırık-çatlak sistemlerini kontrol eden asal gerilme ve çatlak yönelimlerinin detaylı ve kontrollü olarak belirlenmesi amaçlanmıştır. Buradan elde edilen girdi parametreler yardımıyla potansiyel rezervuar kaya içerisindeki çatlak mekanizmalarını ve karakterini belirleyen yerinde (in-situ) gerilmeler ve bunların yönelimleri hidrolik çatlatma çalışmalarına temel teşkil edecektir. Bu sayede kaya içerisinde meydana gelecek çatlak ağı gelişiminin hidrolik çatlatma yöntemiyle nümerik olarak modellenmesi sağlanacaktır. Bu çalışmaların sonucunda rezervuar kaya içindeki çatlak mekanizmasının kontrollü olarak stimulasyonu ve optimum akışkan ve ısı transferi özelliklerine sahip yapay bir rezervuar ile buna bağlı olarak yapay bir geliştirilmilş jeotermal sistem oluşturulacaktır. Hidrolik çatlak yönelerimlerinin modellemesinde Baker Hughes şirketinin eğitim amaçlı olarak tarafımıza sağladığı Mfast yazılımı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the characterization of the crack mechanisms in marble formations, which are likely to be potential reservoir rocks, in the exploration drilling located in a field with high geothermal potential in the south of the Menderes Graben. It covers the characterization of these reservoirs by deep borehole drilling and extensive field studies, creating an artificial enhanced geothermal system using the hydraulic fracturing method, and developing these fracture propagations with numerical modeling. The fracture-strain orientations will be obtained in the field by the exploration tests conducted in the borehole and field characterization studies. Furthermore, the principal stress and crack orientations that control the propagation of fracture-crack occurring in the reservoir rock will be determined in detail and controlled. Then, the principal stress and crack orientations in the reservoir rock will be determined in detail. In-situ stresses and their orientations, which determine the crack mechanisms and characteristics in the potential reservoir rock determined with the help of the input parameters obtained from these studies, will form the basis of hydraulic fracturing studies. In this way, it will be possible to numerically model the fracture network development in the rock using the hydraulic cracking method. As a result of these studies, an enhanced geothermal system developed with an artificial reservoir with optimum fluid and heat transfer properties will be implemented by controlled stimulation of the crack mechanism in the reservoir rock. In this process, Mfast software educationally supplied by Baker Hughes company will be used for hydraulic fracturing modeling.