İsmet Özel İslamcılığında Türk algısı üzerine bir inceleme
A research on the Turkish perception in İsmet Özel's İslamism
  1. Tez No: 722317
  2. Yazar: HARUN DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN ÇAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Modern bir olgu olan ulus devlet fikriyle birlikte bir çok konuda olduğu gibi kimlik tanımlamaları da farklı bir boyut kazanmıştır. Bu doğrultuda Türklük kimliği de Cumhuriyetin ilanı ile birlikte modern Türk ulus devleti bağlamında yeniden tanımlanmıştır. İsmet Özel ezber bozucu bir yaklaşımla günümüze kadar yapılmış olan Türklük tanımından farklı bir Türklük tanımı ortaya koymuştur. Özel yeni Türklük tanımının bağlamını modern ulus devlet ideolojisinden değil İslam ve İslam'ın tarihsel süreçte yayılmasına öncülük edenlerden aldığını iddia etmektedir. Özel söz konusu Türklük tanımı ile birlikte Türk kimliğine yönelik yeni tartışmaların da kapısını aralamıştır. Bu bağlamda Özel yapmış olduğu yeni tanım ile Türk kimliğine bakışta farklı bir perspektif ortaya koymuştur. Özel en genel anlamıyla etnik ve kültürel bir temelden uzak, İslami değerler üzerine inşa ettiği Türklük tanımıyla küffara, kapitalizm ve emperyalizme karşı bir cephe oluşturmayı hedeflemektedir. Tezin odak noktası İsmet Özel'in Türklük anlayışıdır. Özel'in Türklük düşüncesinin ve tanımının merkezinde İslam vardır. Bu anlamda üçüncü bölümde Özel'in Türklük düşüncesi üzerine yoğunlaşılmış ve bu düşüncenin ortaya çıkmasına sebebiyet veren siyasi, ekonomik ve toplumsal olgular üzerinde durulmaya çalışılmıştır. Bu araştırmada Türklük çıkışı ile dikkatleri kendi üzerine çekmeyi başaran yazar ve şair İsmet Özel'in dini/İslami temelden hareketle yaptığı Türklük tanımının temel dayanak noktaları tespit edilmeye çalışılmıştır. Akabinde Özel'in Türklük tanımının sınırlarının neler olduğu ve söz konusu bu tanımın siyasi, ekonomik ve kültürel çağrışımlarının neler olduğunu analiz etmek yine bu çalışmanın temel hedefleri arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
With the idea of the nation-state, which is a modern fact, identi fications alsa have gained a different dimension as in many issues. Accor dingly, the identity of Turkishness was redefined in the context of the modern Turkish nation-state with the praclamation of the Republic as well. İsmet Özel put forward a different definition of Turkishness from the definition of Turkishness that has been made up to now, by going beyand the ordinary. Özel claims that the context of the new definition of Turkishness is not taken from the ideology of the modern nation state, but from thase who pioneered the spread of Islam and Islam in the historical process. Along with the definition of Turkishness as mentioned, Özel also opened the door to new discussion of Turkish identity. In this re respect, Özel put forward a different perspective in the viewpoint of Turkish identity with his new definition. Özel aim to form a façade against non-muslim, capitalism and imperialism with his definition of Turkishness which he built on Islamic values, far from an ethnic and cultural basis in the mast general sense. The focus of the thesis comprehension of Turkishness. Islam is at the center of Özel's thaught and definition of Turkishness. According to, the third chapter focused on Özel's idea of Turkishness and tried to focus on the political, economic and social facts that led to the emergence of this thought. In this research, writer and poet İsmet Özel's, who manage to draw attention to himself with the definition of Turkishness, the basic mainstay of the definition Turkishness wich he made on the basis of Islam, has been tried to be determined. Afterwards, analyting the boundaries of Özel's definition of Turkishness and what the political, economic and cultural evokes of this definition are among the main aims of this study also.