Kitle ve kış turizmi destinasyonlarında yerel halkın algıları, topluluk katılımı ve turizm gelişimine yönelik desteğin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of local people's perceptions, community engagement and support for tourism development in mass and winter tourism destinations
  1. Tez No: 722316
  2. Yazar: ZARIFKA ADIL IBROSHEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYKAN ÇİZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Destinasyonların başarısında ve rekabet avantajı elde etmede bölgesel çekicilik ve hizmet kalitesi etkili faktörler olsa da, yerel halkının turizmin gelişimine desteği de önemli bir faktördür. Bununla birlikte yerel halkın turizm gelişimine yönelik algı ve desteği hem uluslararası hem de ulusal alanyazında oldukça fazla yer alan konulardandır. Konunun öneminden dolayı bu çalışmada olgun bir kitle turizmi destinasyonu olan Antalya ile bir kırsal turizm destinasyonu olan Bansko örneklemlerinde yerel halkın turizm gelişimine verdikleri destek karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Türkiye'nin kitle turizmi merkezi olan Antalya ve Bulgarista'nın kış turizm merkezi Bansko gibi farklı iki turizm ürünü olan destinasyonlarda, yerel halkın olumlu ve olumsuz algılarının, toplumsal katılım ve turizm gelişimine destek üzerindeki etkileri açısından karşılaştırılmaktadır. Antalya ve Bansko şehirlerindeki yerel halktan yüze yüze anket formu ile toplanan verilerin analizi ile araştırma hipotezleri test edilmiştir. Araştırmada ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Sonuçlar, kış ve kitle turizmi destinasyonlarında yaşayanların olumlu algılarının toplum katılımına etkisi arasında anlamlı bir fark olduğunu ortaya koymaktadır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular literatür desteği ile tartışılmış, araştırmacı ve uygulamacılara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Although regional attractiveness and service quality are effective factors in the success of destination tourism and in gaining competitive advantage, the support of local people in the development of tourism is also an important factor. However, the perception and support of the local people for tourism development is one of the issues that take place a lot in both international and national literature. Due to the importance of the subject, in this study, the support given by the local people to tourism development in the samples of Antalya, which is a mature mass tourism destination, and Bansko, which is a rural tourism destination, has been examined comparatively. It is compared in terms of the effects of positive and negative perceptions of local people on social participation and support for tourism development in destinations with two different tourism products, such as Antalya, Turkey's mass tourism center, and Bansko, Bulgaria's winter tourism center. The research hypotheses were tested by analyzing the data collected from the local people in the cities of Antalya and Bansko with a face-to-face questionnaire. Relational screening method was used in the research. The results reveal that there is a significant difference between the effects of positive perceptions of those living in winter and mass tourism destinations on community participation. The findings obtained as a result of the research were discussed with the support of the literature, and suggestions were presented to researchers and practitioners.