Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin kariyer planlamaları ile iş bulma kaygıları arasındaki ilişki
Relation between career planning and job finding anxiety of the students at the faculty of sport sciences
  1. Tez No: 722345
  2. Yazar: KEMAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞDAŞ CAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kariyer planlaması ve iş bulma kaygısı, üniversite öğrencileri için gün geçtikçe önem kazanmaya devam etmektedir. İş bulma kaygısının yarattığı olumsuz etkileri en az seviyeye indirgemek için kariyer planlaması yapılmasında fayda vardır. Bu düşüncelerden hareketle çalışmanın amacı, spor bilimleri fakültesinde öğrenimini sürdüren lisans öğrencilerinin kariyer planlamaları ile iş bulma kaygıları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaç doğrultusunda spor bilimleri fakültesinin farklı bölümlerinde öğrenim gören 200'ü erkek, 137'si kadın olmak üzere toplam 337 öğrenci katılım sağlamıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu ile spor bilimleri öğrencilerinin iş bulma kaygısı ölçeği ve spor bilimlerinde öğrenim gören öğrencilerin kariyer planlama ölçeği kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediği çarpıklık ve basıklık testi ile sınanmıştır. İkili kategoriden oluşan değişkenler için t testi, üç veya daha fazla kategorik değişkenler için tek yönlü varyans analizi ANOVA kullanılmıştır. Ayrıca, kariyer planlama ve iş bulma kaygısı arasındaki ilişkinin tespiti için ise pearson korelasyon testi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin kariyer planlama ve iş bulma kaygılarının yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Bölümden memnun olan öğrencilerin kariyer planlamalarının daha olumlu olduğu belirlenmiştir. Kariyer alanında düzenlenen eğitimlere/panellere katılan öğrencilerin katılım sağlamayan öğrencilere oranla kariyer planlamasına önem verdikleri anlaşılmıştır. Ayrıca, kariyer planlaması ile iş bulma kaygısı arasında anlamlı ilişkinin olmadığı da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Career planning and the anxiety of finding a job is getting more important fort he university students day by day. It's useful to make a career planning so as to minimize the negative effects of job anxiety. From this viewpoint, the aim of the survey is to analyze the relationship between career planning and job anxiety of the undergraduate students studying at the faculty of sports sciences. Based on this purpose, 337 students in total-200 of them male and 137 of them female-took part in the survey. In the research, personal information form created by researcher and the scale of job finding anxiety and career planning scale of students studying at the sports sciences faculty are used as a data collection tool. It is tested with the skewness and kurtosis test whether the data shows normal distribution or not.“T test”is used fort he variants consisting of two-category and“ANOVA”that is one-way variance analysis, is used fort he variants consisting of three or more categories. Moreover,“Pearson Correlation Test”is applied to find the relationship between career planning and job anxiety. As a result of the research, it has been stated that the students of the faculty have a high level of anxiety about career planning and job finding. On the other hand, it has been determined that the students who are satisfied with the department take a bright view of career planning. It has been understood that the students who attend the trainings/panels organized in the field of career give more importance to career planning than those of not attend. Furthermore, it has been also determined that there is no significant relation between career planning and job finding anxiety.