Hidrosefali tedavisinde kullanılan şant sistemlerinde şant gövdesi ve kateterleri antibiyotikli basınç kontrollü şant sistemleri ile sadece ventriküloperitoneal kateterleri antibiyotikli basınç kontrollü şant sistemlerinin karşılaştırılması
The comparison of pressure-regulated antibiotic-impregnated shunt body and catheter systems with pressure-regulated antibiotic-impregnated ventriculoperitoneal catheter systems in the treatment of hydrocephalus
  1. Tez No: 722346
  2. Yazar: MANSUR MAMMADOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEREM MAZHAR ÖZSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Hidrosefali beyin omurilik sıvısı üretimi ve emilimi arasındaki dengenin bozulduğu bir hastalıktır. Tedavisinde medikal yöntemler denensede asıl tedavisi cerrahidir. Cerrahide en çok tercih edilen yol ventriküloperitoneal şant cerrahisidir. Şant cerrahisinde en çok görülen komplikasyonlardan biri şant enfeksiyonu gelişmesidir. Biz çalışmamızda şant gövdesi ve kateterleri antibiyotikli basınç kontrollü şant sistemleri ile sadece ventriküloperitoneal kateterleri antibiyotikli basınç kontrollü şant sistemlerinin enfeksiyon oranlarının karşılaştırılmasını hedefledik. Gereç ve Yöntem: Çukurova Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Nöroşirürji Anabilim Dalında ocak 2018- temmuz 2021tarıhleri arasında hidrosefali tanısıyla ventriküloperitoneal şant takılan 120 hasta retrospektiv olarak incelendi.Bu hastaların 90-ı sadece ventriküloperitoneal kateterleri 30-u ise hem gövdesi hem kateterleri antibiyotikli şantlar takılan hastalardan oluşmuştur. Ventriküloperitoneal şant takılan tüm hastaların dosya verileri, ameliyat notları, radyolojik ve laboratuar tetkikleri ve poliklinik takip notları geriye dönük olarak şant takılan operasyon tarihinden itibaren en az 6 ay süreyle incelenmiştir. Sonuçlar: Çalışmaya 90 (% 75,0)'ı kateterleri antibiyotikli; 30 (% 25,0)'u hem kataterleri hemde valfleri antibiyotikli olmak üzere 120 hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastalardan 74 (% 61,7)'ü erkek, 46 (% 38,3)'sı da kız idi. Hastaların yaş ortalamaları 17,9±21,7 yıl iken; 32 (% 26,7) hasta 1 yaş ve altında, 88 (% 73,3) hasta ise 1 yaş üzerinde oldukları belirlendi. Sadece ventriküloperitoneal kateterleri antibiyotikli olan şant uygulanan hastalarda enfeksiyon oranı %28.9 hem valfleri hemde ventriküloperitoneal kateterleri antibiyotikli şantlar uygulanan hastalarda ise %10 tesbit edilmiş ve istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Hydrocephalus is a disease in which the balance between cerebrospinal fluid production and absorption is deteriorated. Despite performing various medical methods during the treatment, surgery is considered the main treatment. The most commonly preferred way in surgery is ventriculoperitoneal shunt surgery. One of the most observed complications in shunt surgery is the development of shunt infection. In our study, we aimed to compare the infection rates of shunt systems with antibiotic-impregnated and pressure-regulated shunts and catheters and of shunt systems with antibiotic-impregnated and pressure-regulated ventriculoperitoneal catheters. Materials and methods: 120 patients to whom ventriculoperitoneal shunt was placed with the diagnosis of hydrocephalus between January 2018 and July 2021 in the Department of Neurosurgery, Faculty of Medicine, Çukurova University were analysed retrospectively. Shunt systems with antibiotic-impregnated ventriculoperitoneal catheters were placed to 90 of these patients and shunt systems with antibiotic-impregnated and pressure-regulated shunts and catheters were placed to 30 of these patients. Data from the files, notes about operation, radiological and laboratory tests, and outpatient follow-up notes of all patients to whom ventriculoperitoneal shunt were placed were retrospectively reviewed for at least 6 months beginning from the date of operation. Results: 120 patients in total, 90 of which (75%) were with antibiotic-impregnated catheters and 30 of which (25%) with both antibiotic-impregnated catheters and valves, were included in the study. Of the patients included in the study, 74 (61.7%) of them were male and 46 (38.3%) of them were female. The mean age of the patients was 17.9±21.7 years. It was determined that 32 (26.7%) patients were 1 year old and under, and 88 (73.3%) patients were over 1 year old. The infection rate of the patients to whom shunt systems antibiotic-impregnated only ventriculoperitoneal catheters were implemented was 28.9% and the infection rate of the patients to whom shunt systems antibiotic-impregnated both valves and ventriculoperitoneal catheters were implemented was 10 %.