Ebelerin doğum ağrısını gidermede kullanılan nonfarmakolojik yöntemler hakkındaki görüşleri ve uygulama durumları: İzmir örneği
Opinions of midwives on non-pharmacological methods used in relief of birth pain and application situations: The example of İzmir
  1. Tez No: 722384
  2. Yazar: SİNEM ÇALLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTÜL HADIMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma, doğumhanede çalışan ebelerin doğum ağrısını gidermede kullanılan nonfarmakolojik yöntemler hakkındaki görüşlerini ve uygulama durumlarını belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini İzmir ili kamu hastanelerinin doğumhanesinde çalışan 151 ebe oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Ebelerin Sosyodemografik Özellikleri Soru Formu ve Ebelerin Doğum Ağrısını Gidermede Kullanılan Yöntemlere İlişkin Görüşleri Soru Formu kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metotlar ile niceliksel verilerin karşılaştırılmasında iki bağımsız grup arasındaki fark için bağımsız gruplarda t testi, kategorik değişkenler arasındaki ilişkiyi test etmek için ki kare analizi, numerik değişkenler arasındaki ilişkiyi test etmek için ise korelasyon analizi uygulanmıştır. Ebelerin yaş ortalaması 40.33±7.38, toplam çalışma süresi 19.07±9.12'dir. Ebelerin %78.8'i daha önce doğum yapmıştır ve %89.1'ünün doğumunda nonfarmakolojik ağrı giderme yöntemi kullanılmamıştır. Ebelerin %80.1'i doğum eyleminde nonfarmakolojik yöntem kullanılması gerektiğini belirtmiştir. Ebelerin duyduğu nonfarmakolojik yöntem sayısı 6.44±3.76, uyguladıkları yöntem sayısı 2.92±2.42'dir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the opinions and practices of midwives working in the delivery room about non-pharmacological methods used to relieve labor pain. The population of the descriptive study was composed of 214 midwives working in the delivery rooms of public hospitals in Izmir, and the sample consisted of 151 midwives who agreed to participate in the study. The data ofthe study were collected by using the“Sociodemographic Characteristics Questionnaire of Midwives”,“The Opinions of Midwives on the Methods Used to Relieve Birth Pain Questionnaire”. Descriptive statistical methods in the evaluation of data and independent groups t-test for the difference between two independent groups in comparison of quantitative data, chi-square analysis to test the relationship between categorical variables, correlation to test the relationship between numerical variables analysis was applied. The mean age of the midwives was 40.33±7.38, the total working time was 19.07±9.12. 80.1% of midwives stated that non-pharmacological methods should be used in labor. The number of non-pharmacological methods heard by midwives was 6.44±3.76, the number of methods they applied was 2.92±2.42.