COVID-19 salgınında yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bebeği yatan annelere verilen emzirme eğitiminin emzirme başarısına etkisi
The effect of breastfeeding training given to mothers whose babies are hospitalized in the neonatal intensive care unit on breastfeeding success during the COVID-19 pandemic
- Tez No: 722416
- Danışmanlar: PROF. DR. DİDAR ZÜMRÜT BAŞBAKKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu çalışma pandemi döneminde emzirme konusunda oluşabilecek bilgi kirliliğini ortadan kaldırarak Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde (YYBÜ) bebeği yatan annelere verilen emzirme eğitiminin emzirme başarılarına etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Method: Araştırma tek gruplu ön test-son test yarı deneysel bir çalışma olarak Mayıs 2021-Kasım 2021 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırma örneklemini, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi YYBÜ'de yatan 37-42 hafta arası term bebekleri olan 73 anne oluşturmaktadır. Yenidoğan Yoğun Bakımda bebeği yatan anneler ile yüz yüze görüşülerek, Emzirme & Pandemide Emzirme başlıklı emzirme eğitim kitapçığı eğitim materyali olarak kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemi ile emzirme eğitimi verildi. Kitapçığın bir örneği anneye verildi. Eğitim; araştırmacının kendisi tarafından sözlü anlatımla, bebek ve anne üzerinde uygulamalı olarak ve soru-cevap şeklinde geri bildirim alınarak uygulandı. Emzirme eğitimi yaklaşık 60 dakika, gözlemleme ise her iki göğüs için toplam 30 dakika sürdü. Taburculuk öncesi anne ile tekrar planlama yapılarak annenin emzirme bilgisini tekrar değerlendirmek amacıyla ''Emzirme Bilgisi Değerlendirme Formu''nun doldurulması sağlanarak, bebeğini emzirmesi ''LATCH Emzirme Tanılama Ölçeği'' ile yeniden değerlendirildi. Araştırmanın verilerinin analizi SPSS 25.0 programı ile yapılmıştır. Anne ile bebeğin bazı tanıtıcı özellikleriyle emzirme ve COVID-19 bulgularının tespitinde tanımlayıcı istatistikler (yüzde analizi, frekans, aritmetik ortalama, standart sapma) kullanılmıştır. Annelerin emzirme bilgisi ve başarılarına ait ön test ve son test bulgularının karşılaştırılması ise ilişkili örneklemler (bağımlı gruplar) t testi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was conducted to evaluate the effect of breastfeeding education given to mothers whose babies were hospitalized in the Neonatal Intensive Care Service on breastfeeding success by eliminating the information pollution that may occur about breastfeeding during the pandemic period. Method: The research was carried out between May 2021 and November 2021 as a single group pretest-posttest quasi-experimental study. The research sample consists of 73 mothers with term babies between 37-42 weeks, hospitalized in İzmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital NICU. Breastfeeding training was provided by face-to-face interview method, by interviewing the mothers whose babies were hospitalized in the Neonatal Intensive Care Unit and using the breastfeeding training booklet titled Breastfeeding & Breastfeeding in Pandemic as training material. A copy of the booklet was given to the mother. Education; It was applied by the researcher himself orally, on the baby and mother, and by receiving feedback in the form of questions and answers. Breastfeeding training took approximately 60 minutes, and observation took a total of 30 minutes for both breasts. By re-planning with the mother before discharge, the“Breastfeeding Information Evaluation Form”was filled in order to reevaluate the mother's breastfeeding knowledge, and her breastfeeding was re-evaluated with the“LATCH Breastfeeding Diagnostic Scale”. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 program was used in the analysis of the data obtained in the study. Frequency and percentage analysis and descriptive statistics such as arithmetic mean and standard deviation were used to detect some descriptive features of the mother and baby, as well as breastfeeding and COVID-19 findings. The comparison of the pre-test and post-test findings of the mothers' breastfeeding knowledge and achievements was made with the related samples (dependent groups) t-test.