Vasiyet (Belirli mal bırakma)
Legacy in Inheritance Law
- Tez No: 722424
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. SAHİR ÇÖRTOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 333
Özet
Mirasbırakanın, vasiyetname ya da miras sözleşmesi yoluyla bir kişiye, mirasçı atama anlamına gelmeksizin, bir malvarlığı menfaatini kazandırma amacıyla tasarrufta bulunması, vasiyet olarak adlandırılmaktadır. Maddi anlamda ölüme bağlı bir tasarruf olan vasiyet, mirasın açıldığı anda vasiyet alacaklısına bir alacak hakkı kazandırmakta ve bu bağlamda vasiyet alacaklısı ile vasiyet yükümlüsü arasında bir borç ilişkisi kurmaktadır. Vasiyete konu malvarlığı menfaatinin kazandırılması, vasiyet alacaklısı ile vasiyet yükümlüsü arasında yapılacak, o vasiyet konusuna özgü sağlararası bir hukuki işlemle mümkün olmaktadır. Çalışmanın amacı, vasiyet tasarrufunun her yönüyle incelenmesi ve bu bağlamda, teorik tartışmalara ilişkin değerlendirmelerde bulunulması ile uygulamada karşılaşılabilecek sorunlara çözüm önerileri getirilmesidir. Çalışmada öncelikle vasiyetin tanımı, özellikleri, unsurları ve konusuna ilişkin açıklamalara yer verilmiş; benzer hukuki müesseselerle karşılaştırma faaliyetinde bulunulmuştur. Daha sonra vasiyetten doğan borç ilişkisinin tarafları, vasiyetin geçerlik koşulları ve türleri incelenmiştir. Son olarak vasiyetin yerine getirilmesi, vasiyetin yerine getirilmesinde sıra ve vasiyetin yerine getirilmemesinden doğan sorumluluk üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is called a legacy when the testator makes a disposition to a person through a testament or a contract of succession, without implying the assignment of an heir, in order to gain the benefit of an asset. The legacy, which is a testamentary disposition in material terms, gives the legatee a right to claim at the moment the inheritance is opened, and in this context, it establishes an obligatio between the legatee and the obligor of the legacy. Gaining the wealth object, which is subject of the legacy is possible through a legal transaction, specific for the subject of the legacy, to be made between the legatee and obligor of the legacy. The aim of the study is to examine all aspects of legacy disposition and, in this context, to make evaluations on theoretical discussions and to propose solutions to the problems that may be encountered in practice. In this study, first of all, explanations about the definition, features, elements and subject of the legacy are given; comparison activities are made with similar legal institutions. Then, the parties of the debt relationship arising from the legacy, the validity conditions and types of the legacy are examined. Finally, the fulfillment of the legacy, the order in the fulfillment of the legacy and the liability arising from the non-fulfilment of the legacy are emphasized.