Analysis of flexible work transformation based on organizational change and performance model
Örgütsel değişim ve performans modeli baz alınarak esnek çalışma dönüşümünün analiz edilmesi
- Tez No: 722524
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İDİL IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Örgüt Psikolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Örgütsel Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Organizasyonlar, teknolojik gelişmeler, ekonomik değişimler ya da hukuki düzenlemeler gibi sebeplerle yapısal değişimler yapmak zorundadırlar. Bu değişimler organizasyonların hayatta kalması ve performansını arttırması için gerekli görülmektedir. Bu dönüşümler organizasyonların sadece bir boyutuyla ilgisi olsa da etkisi tüm organizasyonu etkilemektedir. Literatüre de baktığımızda, değişim girişimlerinin bir çoğunun olumsuz sonuçlandığı görülmektedir. Bu durumun sonucunda da çalışanlarda performans kaybı, işten ayrılma isteğinde artış, motivasyon düşüklüğü, fiziksel ve psikolojik sağlığın bozulması gibi etkiler görülmektedir.Esnek çalışma ülkemizde yaşadığımız Pandemi süreci boyunca gündemde kalmış ve organizasyonlar tarafından tercih edilen bir model olmuştur. Özellikle Teknoloji sektörü, sahip olduğu dijital altyapı ile birlikte esnek çalışma düzenlemelerini geçişi daha kolay bir şekilde yapmıştır. Organizasyonların yaşadığı bu dönüşüm, sadece çalışma yerinin ve zamanının değişimesi ile sınırlı kalmayıp, iletişim şekilleri gibi organizasyonun yapısını, yan haklar gibi organizasyonun sistemini de dönüşüme zorlamıştır. Esnek çalışmanın dönüşümü organizasyonları çok yönlü şekilde etkilemiştir. Bu tez ikincil veri analizini içeren nitel bir çalışmadır. Analizler Burke & Litwin'in (1999) Örgütsel Değişim ve Performans Modeline dayanmaktadır. Örgütsel Değişim ve Performans modeli, değişkenler arasındaki etkileri neden-sonuç ilişkileri ile açıklayan açık sistem teorisidir. Bu model 12 değişkenden oluşmaktadır. Bu çalışmanın amacı teknoloji sektöründe varlığını sürdüren firmaların esnek çalışma uygulamalarına geçiş ile birlikte ortaya çıkan dönüşümü incelemektir.
Özet (Çeviri)
Organizations have to make structural changes due to technological developments, economic changes, or legal regulations. These organizational changes are seen as necessary for organizations to survive and improve their performance. While sometimes these transformations are only about one dimension, their impact is on the entire organization. It is seen in the literature that most of the change attempts have negative consequences. As a result, loss of performance, intention to leave the job, low motivation, and physical and psychological health deterioration happen. Flexible working has remained on the agenda throughout the pandemic process and has become a model preferred by organizations. The transformation to alternative working arrangements can affect employees' work life, not limited solely to time/space flexibility. This transformation may carry changes in internal communication, employee wages, and benefits. This thesis is a qualitative study that includes secondary data analysis. The analyzes are based on Burke & Litwin's (1999) Organizational Change and Performance Model. The Organizational Change and Performance model is an open system theory that explains the effects between variables with cause-effect relationships. This model consists of 12 variables. The thesis examines the transformation of flexible working practices in the technology, oil-gas, and energy sectors as an organizational change.